Lastnik TikToka ByteDance bi moral po lani sprejetem ameriškem zakonu že v začetku letošnjega leta prodati večinski delež v ameriškem delu TikToka, sicer bi družbenemu omrežju onemogočili delovanje na ameriškem trgu.

Trump je uveljavljanje zakona odložil do 5. aprila, s čimer je želel omogočiti dovolj časa za prodajo. A ByteDance zanjo še naprej ni preveč zainteresiran. Je pa zanimanje za prevzem izkazalo že več ameriških podjetij. Med njimi Microsoft, Oracle, športni tajkun ter zagovornik večje zasebnosti in decentralizacije interneta Frank McCourt, zagonsko podjetje umetne inteligence Perplexity in drugi. 

V sredo je Trump dejal, da bo izvajanje zakona morebiti podaljšal še za dlje časa. »Morda jim bom malce znižal carine, da se to uredi. Prišli bomo do nekega dogovora. Kitajska bo morala odobriti posel in mislim, da bo to storila,« je dejal.

Zakon o prodaji je bil sprejet s podporo obeh ameriških strank zaradi skrbi, da Kitajska preko družbenega omrežja vohuni za Američani. Če bi do prodaje prišlo, pa skoraj gotovo v ponudbo ne bo vključen algoritem, ki na tiktoku razvršča vsebine in je kronski dragulj podjetja. Ta bi ostal v lasti ByteDance, ameriški lastniki ameriškega TikToka pa bi ga verjetno lahko licenčno uporabljali in prilagajali za svoje potrebe.

Priporočamo