Podjetja, vlagatelji in potrošniki po vsem svetu s strahom pričakujejo naslednji korak v trgovinski vojni, ki se očitno zaostruje.
2. april: "Dan osvoboditve" za Trumpa
Trump že tedne napoveduje 2. april kot prelomni trenutek, ko bodo stopile v veljavo nove trgovinske omejitve. Po napovedih bo danes ob 16. uri po lokalnem času (22. uri po našem) v Beli hiši nagovoril javnost in razkril ukrepe, ki bi lahko preoblikovali globalni trgovinski sistem.
Njegova tiskovna predstavnica Karoline Leavitt je sporočila, da bodo povračilne carine proti državam, ki so že uvedle protiukrepe proti ameriškim izdelkom, začele veljati takoj po predsednikovem govoru. Dodatne 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov pa naj bi začele veljati že naslednji dan, 3. aprila.
Negotovost na trgih: kdo bo prizadet?
Finančni trgi so v negotovosti, saj ni jasno, ali bodo carine uvedli proti vsem državam ali zgolj proti tistim z največjim trgovinskim primanjkljajem v odnosu do ZDA, pa tudi, ali bodo carinske stopnje enotne ali prilagojene glede na sektor in državo izvora.
Trump je že uvedel carine na jeklo in aluminij ter zvišal obstoječe dajatve na vse kitajske izdelke, a je nekatere prejšnje grožnje preklical ali preložil. Današnja napoved bi lahko pomenila, da bo tokrat svoje obljube dejansko izpolnil.
Deutsche Bank: "Močan šok za svetovno gospodarstvo"
Analitiki Deutsche Bank so pred Trumpovo napovedjo opozorili na resne posledice za ameriško in globalno gospodarstvo. Po najhujšem možnem scenariju, če bi povračilni ukrepi drugih držav zajemali polne davčne stopnje na ameriške izdelke, bi lahko ameriški BDP letos močno upadel, po drugi strani pa bi poskočila inflacija.
"Obsežne carine bi povzročile močan šok za svetovno trgovino in imele dramatične posledice za globalno gospodarstvo," opozarjajo pri Deutsche Bank.
Evropska unija v pripravljenosti
Evropska unija se pripravlja na drag in boleč trgovinski spopad. Trump je že večkrat kritiziral evropski trgovinski presežek in celo dejal, da je bila EU ustanovljena za izkoriščanje Združenih držav.
Bruselj zato pripravlja močne protiukrepe: med njimi so dodatne dajatve na ameriške izdelke, predvsem na avtomobile, alkohol in industrijske proizvode, ter ukrepi proti ameriškemu storitvenemu sektorju: evropske oblasti že preučujejo omejitve za ameriška tehnološka podjetja, banke in ponudnike finančnih storitev.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je zatrdila, da ima EU "močan načrt", kako se odzvati na Trumpove poteze.
Katere države bodo najbolj prizadete?
Največje evropske žrtve Trumpovih carin bi bile:
- Nemčija – avtomobilska industrija izvaža velik delež vozil v ZDA
- Francija – proizvajalci vina in šampanjca bi lahko utrpeli milijonske izgube
- Italija – carine bi močno prizadele farmacevtsko industrijo, prehrambne izdelke in modni sektor.
Predsednik italijanske industrijske konfederacije Emanuele Orsini je že pozval k znižanju obrestnih mer, da bi ublažili učinke carin, ter poudaril, da bo morala Evropa okrepiti trgovino z državami, kot sta Indija in Mehika.