Novosadski in beograjski študenti so konec tedna skupaj s kmeti na traktorjih in drugimi državljani zasedli tri novosadske mostove na Donavi. Tri mesece namreč mineva od zrušitve strehe na novosadski železniški postaji, ki je pod seboj pokopala 15 ljudi. V soboto so za tri ure zaprli Varadinski in Žežljev most, blokada Mostu svobode pa se je ob kulturnem programu podaljšala do nedelje zvečer. Po govorih znanih Srbov v soboto zvečer so zatem vso noč v bližnjem parku na velikem platnu predvajali filme, nedeljsko jutro pa so protestniki pričakali z glasbo in kolom.

A man sleeps on the road during an ongoing protest over the collapse of a concrete canopy that killed 15 people more than two months ago, in Novi Sad, Serbia, Sunday, Feb. 2, 2025. (AP Photo/Darko Vojinovic)

Protestniki so prenočili na ulici. Foto: AP

Študenti ne zahtevajo nič drugega kot to, da se spoštujejo zakoni in da institucije opravljajo svoje delo.

Biljana Stepanović, urednica Nove ekonomije

A taxi driver arrives to bring students back to Belgrade after a protest over the collapse of a concrete canopy that killed 15 people more than two months ago, in Novi Sad, Serbia, Sunday, Feb. 2, 2025. (AP Photo/Darko Vojinovic)

Protestnike iz Beograda, ki so v Novi Sad prišli peš, bodo domov odpeljali taksisti. Foto: AP

Novosadčani in okoliški kmetje so jim ves čas iz velikih kotlov delili kavo, čaj in enolončnice. Solidarnost s protestniki so pokazali tudi beograjski taksisti, saj so se v nedeljo popoldne v dolgi koloni napotili proti Novemu Sadu po študente, ki so se v četrtek iz Beograda peš odpravili v 90 kilometrov oddaljeni Novi Sad.

Konec tedna so protesti potekali v 29 srbskih mestih, v Nišu so protestniki zasedli štiri mostove na reki Nišavi. Študentje še vedno zahtevajo objavo vseh dokumentov v zvezi z obnovo novosadske železniške postaje v letu pred tragedijo. V Novem Sadu je eden od govornikov v soboto zvečer zahteval aretacijo tistih, ki so z izbiro neprimernega poceni materiala in pospešitvijo obnove odgovorni za tragedijo. Menda je sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić od kitajskega izvajalca zahteval, da se jo konča pred rokom.

Vučić je na instagramu izrazil zadovoljstvo, ker je množično zborovanje v Novem Sadu potekalo mirno. Čim prej hoče začeti pogovore s profesorji in predstavniki fakultet: »Le s pogovori lahko pridemo do rešitve.«

Njegova oblast, ki jo mnogi označujejo za avtokratsko, se je v teh zadnjih treh mesecih zamajala z nastopom študentov, ki od pristojnih institucij zahtevajo spoštovanje zakonov, torej pravil igre, ki jih ima Vučićev režim za veljavna. Gre za podoben prijem, kot ga je pri nas pred 40 leti poskušal uveljaviti Slavoj Žižek, ko je dejal, da se je treba proti tedanjemu sistemu boriti na tak način, da se samoupravljanje vzame zares. V tej smeri razmišlja urednica medija Nova ekonomija Biljana Stepanović: »Študenti ne zahtevajo nič drugega kot to, da se spoštujejo zakoni in da institucije opravljajo svoje delo. Zato zavračajo zahteve Vučića in glavne tožilke Zagorke Dolovac po pogovorih. Pravijo namreč, da se glede dela institucij in spoštovanja zakonov ni mogoče o ničemer pogovarjati. Institucije bi morale v primeru tragedije v Novem Sadu opraviti svoje delo, a so blokirane. Študenti pravijo Vučiću, da nima pristojnosti (da bi se z njim pogovarjali o tem, kdo je kriv za tragedijo, op. a.).«

Vučić se odloča, kako naprej

Biljana Stepanović
urednica Nove ekonomije

Študenti ne zahtevajo nič drugega kot to, da se spoštujejo zakoni in da institucije opravljajo svoje delo.

Biljana Stepanović
urednica Nove ekonomije

Študenti ne zahtevajo nič drugega kot to, da se spoštujejo zakoni in da institucije opravljajo svoje delo.

Srbski študenti, ki menda nimajo jasnega političnega programa, upajo, da se bo s transparentnostjo zmanjšala korupcija, glede katere je Srbija na vrhu evropskih držav. Naša sogovornica Biljana Stepanović je povedala, da so tudi pri obnovi novosadske železniške postaje prvotno ceno za nekajkrat povišali. »Tu so še visoke cene za gradnjo avtocest in uganka, kako so nastali evrski milijonarji, za katere je sam Vučić dejal, da so nehvaležni. Vsekakor so obogateli v poslih z državo,« pravi Stepanovićeva.

Politična kriza je po treh mesecih vse bolj množičnih protestov, ki jih pretresajo incidenti zaradi agresivnosti Vučićevih privržencev, dosegla vrhunec v torek, ko je odstopila vlada s premierjem Milošem Vučevićem, ki je bil na tem položaju le devet mesecev. Vučić, ki ima absolutno večino v skupščini, je isti dan po televiziji dejal, da se bo v naslednjih desetih dneh odločil za predčasne volitve ali za novo vlado z novim mandatarjem. Opozicija, ki nima pravega voditelja in je – drugače kot študenti – šibka, pa meni, da bi v primeru hitrih predčasnih volitev znova prišlo do goljufanja vladajoče Vučićeve Srbske napredne stranke. Zavzema se za prehodno vlado narodne enotnosti, ki bi pripravila poštene demokratične volitve. Vučić takšno prehodno vlado zavrača.

Madonna podpira proteste

Podporo srbskim študentom je na instagramu izrekla ameriška pop zvezdnica Madonna, ki je objavila videoposnetek množice protestnikov v Novem Sadu z naslovom Moč enotnosti. Zborovanja v podporo srbskim študentom so konec tedna potekala v Banjaluki, Zagrebu, Splitu, Berlinu, Bostonu, Melbournu in Vancouvru.

Priporočamo