»Škoda je znatna, vendar se ravni sevanja za zdaj niso povečale,« je dejal Zelenski. »Edina država na svetu, ki napada takšna območja, ki zaseda jedrske elektrarne in vodi vojno brez kakršnih koli posledic, je Rusija,« je dejal ukrajinski predsednik, ki je na objavil tudi video eksplozije.
Zelenski je Rusiji očital, da še naprej povečuje svoje vojaške sile in pri tem »ne kaže nobene spremembe v svoji izkrivljeni, nehumani retoriki«. To pomeni, da se Putin zagotovo ne pripravlja na pogajanja, temveč še naprej zavaja svet. Zato morajo vsi, ki cenijo vrednost življenja, nadaljevati z enotnim pritiskom na agresorja. Rusija mora odgovarjati za svoja dejanja, je odločen Zelenski.
Last night, a Russian attack drone with a high-explosive warhead struck the shelter protecting the world from radiation at the destroyed 4th power unit of the Chornobyl Nuclear Power Plant.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025
This shelter was built by Ukraine together with other countries of Europe and the world,… pic.twitter.com/mLTGeDYgPT
»Vsi v Münchnu so jezni zaradi novice,« na telegramu zapisal šef urada ukranjiskega predsednika Andrij Jermak. »Ne zaskrbljeni, kot so pogosto, ampak izrazito besni,. Vsi se spomnijo, da je v 80. letih prejšnjega stoletja ves svet pomagal Kremlju počistiti vse po tragediji. Ves svet je vložil v gradnjo zaščitnega sarkofaga, zdaj pa so ti ruski idioti vanj izstrelili dron,« je zaključil.
Ponovitev napake iz leta 1938?
»Nimam podrobnih informacij. Kar vem, je, da ne more biti govora o napadu na to ali ono jedrsko infrastrukturo. Ruska vojska tega ne počne,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov. Ocenil je, da gre verjetno za še eno provokacijo Kijeva.
Objava ukrajinskega predsednika je sicer namenjena vršenju pritiska na ameriško diplomacijo na münchenski varnostni konferenci, kjer naj bi se v zvezi z usodo Ukrajine danes sestali ameriški in ruski pogajalci.
Ukrajinski in evropski voditelji so močno zaskrbljeni nad razpletom dogodkov in izpostavljajo, da miru v Ukrajini ne more biti brez neposredne udeležbe Ukrajine na mirovnih pogovorih.
Novinar Guardiana Jakub Krupa je izpostavil tudi zanimivo zgodovinsko paralelo. »Leta 1938 so Združeno kraljestvo, Francija, fašistična Italija in nacistična Nemčija podpisale sporazum, ki naj bi pomiril naraščajočo željo Adolfa Hitlerja po ozemeljski širitvi, tako da so mu dovolili priključitev delov Češkoslovaške (ki ni bila zastopana). Uganite, kako se je to izšlo,« je zapisal. »Dokument se je formalno imenoval 'Münchenski sporazum', čeprav imajo Čehi in Slovaki zanj drugačno ime: 'Münchenska izdaja'. Sporazum so podpisali v zgradbi Führerbau v Münchnu, približno 950 metrov od kraja, kjer danes poteka varnostna konferenca.«