Uvoz se je namreč od leta 2023, ko je v Slovenijo prispelo 55 ton pistacij, povečal za slabih 20 ton. Njihovo povečano priljubljenost zaznavajo tudi slovenske trgovine in slaščičarne, kjer še opažajo, da so kupci za pistacije pripravljeni plačati več. Da beležijo rast povpraševanja po pistacijah oziroma izdelkih s pistacijo, so potrdili tudi v Spar Slovenija.
»Naše podjetje vseskozi sledi trendom na trgu in eden izmed njih je bila v preteklem letu zagotovo dubajska čokolada. To imamo v redni ponudbi, prav tako ponujamo številne druge izdelke s pistacijo: v pekarni Spar v času pusta pečemo dubajski krof s pistacijevim polnilom, v ponudbi imamo namaz s pistacijo, sladoled s pistacijo, vseskozi širimo tudi ostali izbor izdelkov, kjer je ena pomembnejših sestavin pistacija,« so pojasnili. Podobno so nam povedali v Lidl Slovenija, kjer so zaradi povečanega zanimanja za pistacijo v ponudbo vključili pistacijevo kremo, rogljiček s pistacijevo kremo in dubajsko čokolado.
Pistacije so tudi med najpomembnejšimi sestavinami v več ljubljanskih slaščičarnah. V kavarni in slaščičarni Cacao jo uporabljajo v različnih izdelkih: sladoledu, tortah, sadnih kupah, rogljičkih in namazih. V zadnjih letih so opazili povečano povpraševanje po pistacijevih izdelkih, kar je po njihovem mnenju del širšega trenda v kulinariki. Opažajo, da stranke vedno bolj cenijo kakovostne sestavine. »Del tega je povezan s trendom bolj naravnih in manj predelanih sestavin, saj so pistacije bogate s hranili in pogosto veljajo za bolj zdravo alternativo v slaščičarstvu. Hkrati je njihova popularnost posledica prefinjenega okusa, ki ga stranke vse bolj iščejo. Zadnje leto je eskaliral tudi trend dubajske čokolade, ki je še dodatno povečal porabo pistacij na svetovnem trgu. To bo povzročilo še dodaten dvig cen in pomanjkanje kakovostnih surovin,« so dejali. Pistacije večinsko uvažajo iz Italije. Poleg Italije so, kar zadeva Slovenijo, večje izvoznice še Združene države Amerike in Iran.