Še danes so vidne brazgotine na njenem telesu, ki so ostale od udarcev, njena leva rama je zaradi njih prizadeta do te mere, da je omejena gibljivost roke. Toda prav dejstvo, da se ji je uspelo upreti nasilju in je dosegla, da je moral njen soprog prevzeti odgovornost zanj, ji je dalo moč za odločitev, da bo pomagala tudi številnim Filipinkam v podobni situaciji.

Kajti kljub temu da je bil njen soprog obsojen zaradi nasilja nad njo in je moral v zapor, je Juecojeva morala ostati v zakonu z njim; ločitve so namreč na Filipinih nelegalne, pri čemer ima za takšno nevzdržno stanje največje zasluge tamkajšnja Katoliška cerkev.

Juecojeva je ustanovila organizacijo, ki na eni strani omogoča neposredno pomoč žrtvam nasilja v družini, na drugi pa je lobirala za to, da bi se končno spremenila zakonodaja in dovolila, da se zakoni lahko tudi razvežejo. Kljub močnemu in organiziranemu odporu Katoliške cerkve je maja letos spodnji dom filipinskega kongresa sprejel predlog zakona, ki bi omogočil razvezo zakona, javnomnenjske raziskave pa kažejo, da ga podpira več kot polovica prebivalstva. Juecojeva zdaj upa, da bo šel zakon tudi skozi senat in s tem olajšal življenje številnim žrtvam nasilja v družini.

Priporočamo