Pravi senzaciji sta na letošnjem Odprtem prvenstvu Avstralije slovenski teniški igralki Tamara Zidanšek in Veronika Erjavec – na glavni turnir sta se prebili skozi izjemno močne kvalifikacije, v katerih so obtičala številna znana imena ženskega tenisa. Zgodba v Ljubljano preseljene Idrijčanke je še toliko bolj zanimiva, saj se ji je prvič v karieri uspelo uvrstiti v prvi krog katerega koli od štirih grand slam turnirjev.

Erjavčeva se vrača domov z dobrimi občutki

To je letos v Melbournu uspelo le štirim dekletom, ob Veroniki še njeni nasprotnici v prvem krogu Nizozemki Suzan Lamens, obema pri skoraj šestindvajsetih. Pa starost ni njuna edina skupna točka, blizu sta si tudi po teniškem znanju. V prvem nizu sta izmenično izgubili kar pet servisnih iger, usodna je bila zadnja, s katero je Nizozemka povedla s 7:5. V tistem hipu se je nad Melbournom razbesnela huda nevihta, dež ni pojenjal skoraj do poznega popoldneva. Po dobrih šestih urah sta se dekleti vrnili na igrišče številka 6 in odigrali še en niz, zelo podobnega kot je bil prvi – Nizozemka ga je dobila v podaljšani igri s 7 proti 1. Slovenka je bila po dvoboju sicer razočarana, a vseeno optimistično razpoložena.

20 let mineva od tega, ko je v finalu OP Avstralije v tenisu nazadnje igral Avstralec. Leta 2005 je Lleytona Hewitta na zadnji stopnici pred končno zmago ugnal Rus Marat Safin.

»Nisem bila daleč od uspeha. Priložnost je bila lepa, tekma naporna, a moram ostati realna. Pridobila sem okoli 40 točk na lestvici WTA in počasi se bližam izpolnitvi tihe želje, da bi prišla med 100 najboljših igralk na svetu. Z dobrimi občutki se vračam domov, od koder bom kmalu šla na turnir v portugalski Porto,« je bila zgovorna Veronika Erjavec, ki je tenis začela igrati v rodni Idriji, od koder so jo kar nekaj let dnevno vozili na trening v Ljubljano, ob koncu njene osnovne šole pa se je v prestolnico preselila celotna družina. Zadnja tri leta sodeluje s trenerjem Sašem Pistotnikom, Velenjčanom, ki ga je v beli šport zvabil legendarni teniški strokovnjak Matjaž Končan. Kot človek z veliko občutka je Sašo hitro ugotovil, da je njegova varovanka rojena za tenis na trdi podlagi in očitno se ni motil. Njegova ideja je tudi bila, da del priprav na letošnjo sezono Veronika opravi s Tamaro Zidanšek, kateri so dvoboj prvega kroga z Rusinjo Anastazijo Potapovo zaradi dežja prestavili na naslednji dan.

Nisem bila daleč od uspeha. Priložnost je bila lepa, tekma naporna, a moram ostati realna. Pridobila sem okoli 40 točk na lestvici WTA in počasi se bližam izpolnitvi tihe želje, da bi prišla med 100 najboljših igralk na svetu. Z dobrimi občutki se vračam domov, od koder bom kmalu šla na turnir v portugalski Porto.

Veronika Erjavec, slovenska teniška igralka

Murrayja prepričala tudi žena Kim

Veliko zanimanja Avstralcev letos žanje novi trener Novaka Đokovića Andy Murray, ki je med drugim novinarjem v Melbournu zaupal, da ga je klic Srba, naj se priključi njegovi ekipi, »ujel« ravno na igrišču za golf. Odločilno pri sprejemu povabila je bilo vprašanje njegove žene Kim: »Zakaj pa ne?« »Petintridesetkrat sva igrala med seboj. Kot on mojo poznam jaz njegovo igro – oba sva neizprosno zagrizena. Zdaj pa bo treba dati najina ega na stran in si pomagati. Moram tudi priznati, da si niti v sanjah nisem predstavljal, da bom kdaj trener,« je bil zgovoren Škot, ki je od svojega »novega varovanca« starejši točno teden dni. Se je pa Đoković Avstralcem, ki ga imajo sicer še vedno za najuspešnejšega tenisača vseh časov, dodatno zameril z izjavo, da so ga v Melbournu leta 2022 hoteli celo zastrupiti. Podobno jih je razburil kot domači junak Nick Kyrgios, ki jih je stresal o demonih, ki naj bi ga preganjali. Za oba so prepričani, da kljub veliki slavi še vedno iščeta priložnost za dodatno pozornost.

Drugače pa Avstralci letos slavijo nenavadno, a zanimivo 20-letnico. Leta 2005 so z velikimi spremembami in novogradnjami svoj grand slam dokončno postavili ob bok Parizu, Londonu in New Yorku, obenem pa se znebili konkurentov od Šanghaja in Madrida do Sydneyja in Aucklanda, ki so jim hoteli prevzeti turnir. Istega leta se je v Melbournu odvil turnir velikih asov tistega časa. V četrtfinalu je domači adut Lleyton Hewitt po hudem boju v petih nizih premagal Rafaela Nadala. Dvoboj si je na velikem ekranu pred slavno sydneyjsko opero ogledalo več kot 75.000 gledalcev. V polfinalu je Avstralec pospravil še Američana Andyja Roddicka, v drugem boju za uvrstitev v finale pa je Rus Marat Safin premagal Švicarja Rogerja Federerja, ki je imel že zaključno žogico za zmago. Potem se je odvil finale, ki še vedno velja za najbolj gledan športni dogodek v zgodovini Avstralije. Vsi so pričakovali, da bodo v večno slavo ovili Hewitta, a je na koncu pokal dvignil Safin. Mimogrede: le nekaj let prej sta oba igrala na vedno izjemno dobro z vzhajajočimi teniškimi zvezdami zasedenemu challengerju Slovenian open v Domžalah. 

Melbourne v številkah

1. krog, pomembnejši izidi, moški: Ruud (Nor, 6) – Munar (Špa) 6:3, 1:6, 7:5, 2:6, 6:1, Fils (Fra, 20) – Virtanen (Fin) 3:6, 7:6 (4), 6:4, 6:4, Machač (Češ, 26) – Nagal (Ind) 6:3, 6:1, 7:5, Lehečka (Češ, 24) – Tu (Avstral) 6:1, 3:6, 6:3, 7:6 (1), Humbert (Fra, 14) – Gigante (Ita) 7:6 (5), 7:5, 6:4, Zverev (Nem, 2) – Pouille (Fra) 6:4, 6:4, 6:4.

Ženske: Lamens (Niz) – Erjavec (Slo) 7:5, 7:6 (2), Andrejeva (Rus, 14) – Bouzkova (Češ) 6:3, 6:3, Vekić (Hrv, 18) – Parry (Fra) 6:4, 6:4, Qinwen (Kit, 5) – Todoni (Rom) 7:6 (3), 6:1, Badosa (Špa, 11) – Xinyu (Kit) 6:3, 7:6 (5), Sabalenka (Blr, 1) – Stephens (ZDA) 6:3, 6:2, Tauson (Dan) – Noskova (Češ, 29) 5:7, 6:3, 6:4, Fernandez (Kan, 30) – Starodubceva (Ukr) 7:5, 6:4.

Priporočamo