Kot je bilo znano že pred današnjo uradno predstavitvijo trase 112. kolesarske dirke po Franciji, se bo Tour začel v Lillu v departmaju Nord (Sever), kjer bodo prve tri etape najprestižnejše kolesarske dirke na svetu. Organizatorji dirke so se tokrat odločili, da dirke ne bodo začinili z dodatnimi nevšečnostmi, tako da na severu ne bodo zavili na znamenite kocke, kjer vsako leto poteka enodnevna klasika Pariz–Roubaix. Uvod je tako namenjen sprinterjem. »Z začetkom v Lillu imam prihodnje leto priložnost, ki se mi bo morda ponudila enkrat v življenju, da oblečem rumeno majico,« je z odločitvijo organizatorjev zadovoljen Jasper Philipsen, eden najboljših sprinterjev zadnjih let.

51.550 višinskih metrov bodo kolesarji premagali na 112. izvedbi kolesarske dirke po Franciji. Na sporedu bo 21 etap s skupno 3320 kilometri.

Sanjski začetek za najhitrejše može v karavani daje misliti tudi najuspešnejšemu sprinterju na Touru Marku Cavendishu, ki je bil še pred dnevi odločen, da ga na tej dirki ne bomo več videli. »Bomo videli,« je bil že veliko bolj redkobeseden Mark Cavendish na uradni predstavitvi trase, ko so ga organizatorji podžgali, da ima odlično priložnost rekordni izkupiček 35 zmag še povečati.

Priložnost za maščevanje Pogačarja

Prvič po petih letih bo dirka po Franciji potekala povsem po cestah države organizatorice. Organizatorji so pripravili traso, polno ikoničnih klancev, več kot očitno so tudi začeli gledati na varnost tekmovalcev, saj se bo pet gorskih etap od šestih končalo na vrhu vzpona. Na prvo pravo uradno gorsko preizkušnjo bo treba počakati vse do desete etape, ko bodo na dan Bastilje kolesarji dirko zaključili z vzponom na Puy de Sancy v Centralnem masivu. Zaradi francoskega državnega praznika, ko so ceste vedno polne navijačev, bo prvi prosti dan na dirki šele v torek po deseti etapi, in ne v ponedeljek po deveti, kot je v navadi.

Sledi izjemna trilogija v Pirenejih, kjer bo imel Tadej Pogačar na ciljnem vzponu Hautacam (13,6 km/7,8 %) prvo izmed treh priložnosti, da se Jonasu Vingegaardu oddolži za poraze, ki mu jih je Danec zadal skozi kariero na trasi Toura. V Pirenejih sledita še specifičen gorski kronometer in štirinajsta etapa s štirimi izjemno zahtevnimi vzponi (Tourmalet, Aspin, Peyresourde in cilj na Superbagnères). Po spektaklu v Pirenejih bo drugi prosti dan, nato pa takoj nova priložnost za maščevanje Pogija Vingegaardu. Cilj bo na slovitem Mont Ventouxu, golem vrhu sredi Provanse, kjer se vreme spreminja vsako minuto in kjer so se spisale že številne nepozabne zgodbe dirke po Franciji. V Alpah bo imel Pogačar še eno priložnost, da zaceli najhujšo rano iz leta 2023, ko je na Col de la Loze povsem omagal. 2304 metre visok vrh bo tudi prihodnje leto najvišja točka dirke po Franciji, kolesarji pa se bodo nanj povzpeli na koncu 18. etape, ki bo imela skupno več kot 5500 višinskih metrov. Sledijo še en težak dan v Alpah, nekoliko lažja 20. etapa in zopet klasični zaključek s sprintom na Elizejskih poljanah v Parizu, kjer bo 27. julija okronan novi junak francoske pentlje.

»Na Touru vedno govorimo o zahtevnih in zelo zahtevnih etapah. Sam začetek v Lillu bo zahteven zaradi živčnosti in tehnično zahtevnih cest. V drugi polovici pridemo do etap, ki so zelo zahtevne, tudi z več kot 5000 višinskimi metri.«

Rolf Aldag, športni direktor ekipe Red Bull-Bora-Hansgrohe

Morda zadnja priložnost za Rogliča

Ne zgodi se velikokrat, da bi bili po predstavitvi trase enako zadovoljni vsi najboljši kolesarji na svetu. Tadej Pogačar bo z vzponi, kjer je doživel težke poraze, imel dovolj motivacije, da bo tudi v novi sezoni izjemno motiviran. Jonas Vingegaard bo na starih uspehih iskal moč, da se kosa z najboljšim kolesarjem sveta. Trasa je vsekakor tudi lepo rojstnodnevno darilo za tretjega šampiona Primoža Rogliča, ki prav danes praznuje 35 let. Slovenski as je v zadnjih letih dokazal, da vse tri tedne ne more biti na ravni Pogačarja, je pa pravi mojster v tempiranju forme. Z na papirju lažjim začetkom ima Rogla odlično priložnost, da se enakomerno vmeša v boj za zmago, ki mu v karieri še manjka. Le pozabiti ne sme, da bo prvih devet etap zelo stresnih, marsikje bodo ceste zelo tehnične, grozil bo tudi veter.

»Ne gre za najtežji Tour v zgodovini, niti ne za lahkega. Na Touru vedno govorimo o zahtevnih in zelo zahtevnih etapah. Sam začetek v Lillu bo zahteven zaradi živčnosti in tehnično zahtevnih cest. V drugi polovici pridemo do etap, ki so zelo zahtevne, tudi z več kot 5000 višinskimi metri. Počakajmo še na predstavitev trase Gira, potem pa bomo naredili svoje načrte,« je iz Rogličevega tabora, ekipe Red Bull-Bora-Hansgrohe, sporočil športni direktor Rolf Aldag. »Na številne znamenite vzpone imamo lepe spomine. Zavedati pa se moramo, da je bila letos razlika do Pogačarja zelo velika in da nas čaka veliko dela,« je dodal športni direktor Visme-Lease a Bike Grischa Niermann. Sočasno s predstavitvijo moške trase je potekala tudi predstavitev za ženski Tour, ki bo od 26. julija do 9. avgusta. 

dirka po franciji

  

 

Priporočamo