Bill Plaschke, košarkarski kolumnist Los Angeles Timesa, največjega mestnega časnika, piše, da je menjava Dončića za Anthonyja Davisa tako neverjetna in absurdna, da je bilo doslej o njej nesmiselno govoriti.

»Z najdrznejšo potezo v zgodovini kluba so Lakersi spet našli svojo borbenost in prihodnost ter ogreli srca navijačev. Rob Pelinka (menedžer LA Lakers), lahko bi te poljubil. Moštvo, ki je obtičalo v povprečnosti, je pravkar spet našlo upanje. Moštvo, ki sta ga spodjedala superzvezdnik in njegov agent, je svojo identiteto pravkar spet vzelo v svoje roke ... Veličastna menjava. Velikanska menjava. Šampionska menjava,« kuje Plaschke v zvezde prihod Dončića v drugo največje ameriško mesto.

Prispevek pa je pomenljivo naslovil: »Je naslednji James?« s čimer namiguje na mogoč odhod LeBrona Jamesa iz Los Angeles Lakersov. Sprašuje se, ali bo 40-letni zvezdnik prenesel, da ga drug zvezdnik zasenči, dodaten udarec zanj pa je, da ga je klub, kjer ima ogromno vpliva, pri dogovoru o menjavi zaobšel. Plaschke sicer zna dvigniti prah v mestu, navsezadnje je že pred časom pozival Lakerse, naj se odrečejo LeBronu.

Dončića čaka pritisk v mestu, kjer se ni mogoče nikamor skriti

Ben Golliver v Washington Postu analizira, kdo so zmagovalci in kdo poraženci zgodovinske menjave. Zmagovalci so po njegovem Dončić, Lakersi in LeBron James. Dončić je po njegovem zmagovalec zato, ker je rojen za največje odre, ki ga je zdaj tudi dobil - Lakersi so blagovna znamka zase in v NBA vselej posebej izpostavljeni.

Pritisk v mestu, kjer se ni mogoče nikamor skriti, mu zna koristiti, da resno vzame vprašanje svoje pripravljenosti in preraste nenehno prerekanje s sodniki. In ker najbolje igra, kadar ga izzivajo, je zdaj od vodstva Dallasa dobil za več let streliva, meni Golliver.

Dončić je zmagovalec zato, ker je rojen za največje odre, ki ga je zdaj tudi dobil - Lakersi so blagovna znamka zase in v NBA vselej posebej izpostavljeni.

Lakersi so po njegovem zmagovalci menjave zato, ker jim je grozilo, da bodo brez sprememb v ekipi in s predolgim vztrajanjem pri starih LeBronu in Davisu čez nekaj let pred bolečo graditvijo nove ekipe od temeljev. S 26-letnim Dončićem pa se to spreminja. Zmagovalec menjave je po njegovem tudi LeBron James, ker bo prihod Dončića odvzel nekaj pozornosti odštevanju do njegove upokojitve, poleg tega pa bo Dončić z veseljem prevzel naloge v napadu, ki jih je James začel deloma prepuščati soigralcem.

Poraženci menjave pa so po mnenju Golliverja Dallas, Davis - in spet LeBron. Dallas se je odrekel vrhunskemu zvezdniku, ki je bil zadnjih pet sezon izbran v idealno peterko NBA. In nekomu, ki je mestu vlival upanje na naslov prvaka, prvič po doslej edinem leta 2011. Vodilna sila Dallasa bo poslej trio veteranov (Davis, Irving, Thompson), pri čemer so za Dončića iztržili en sam izbor na naboru, ocenjuje Golliver.

Poraženec je tudi Davis, ki bo moral v Dallasu stopiti v res velike čevlje. In tudi LeBron James, okoli katerega se je dolga leta v vsakem klubu, kjer je bil, vrtelo vse, zdaj pa bo moral pozornost prepuščati mlajšemu, po odhodu Davisa pa ga morda čaka še dodatno garanje pod obročem,  ocenjuje Golliver.

Najbolj šokantna menjava v zgodovini

Robert O'Connell v Wall Street Journalu piše, da se je po vseh merilih, ki si jih je mogoče zamisliti, zgodila najbolj šokantna menjava v zgodovini NBA. Dve stvari pa sta nejasni, pravi. Prva je časovnica. Ker prehodni rok v NBA traja do četrtka popoldan, je imel Dallas še dovolj časa, da išče (naj)boljšo kupčijo, če je že hotel zamenjati Dončića. Zakaj se je torej mudilo? K temu dodaja drugo nejasnost, namreč, kako je lahko Dallas od Lakersov za Dončića dobil tako malo – šest let starejšega Davisa in en sam izbor na naboru v prvem krogu. Ko so denimo New York Knicks poleti dobili Mikala Bridgesa, so se zanj odrekli štirim izborom v prvem krogu, pravi O'Connell.

NBA pa bo po njegovem »kratkoročno s to menjavo dobila popolnoma nepričakovan pospešek, ko si bosta Luka in LeBron skupaj nadela vijolično in zlato (barve kluba). Seveda šele, ko si bo James opomogel od šoka.«

Los Angeles Lakers forward LeBron James dribbles down the court during the first half of an NBA basketball Western Conference semifinal game against the Golden State Warriors, Tuesday, May 2, 2023, in San Francisco. (AP Photo/Jeff Chiu)

LeBron James – zmagovalec in poraženec Dončićevega prihoda. Foto: AP

Ne dobiš samo genialnosti, ampak tudi muhavost

Michael Rosenberg iz Sports Illustrated pa piše o tem, da je ukvarjanje z muhami superzvezdnikov naloga vsakega kluba v NBA, ki išče pot do šampionskega prstana – in da je Dallasu tu katastrofalno spodletelo. »Vodenje NBA ekipe je mnogo težje, kot se zdi navzven. Pod črto pa je uspeh vedno odvisen od dveh ključnih dejavnikov: pridobiti superzvezdnika in potem z njim ustrezno ravnati, upravljati... Je imel Dončić prepogosto preveč kilogramov? Ja. Se je pogosto obnašal, kot je njegovo edino delo igra v napadu in pritoževanje nad sodniškimi odločitvami? Seveda. Bi do zdaj moral postati tudi boljši igralec v obrambi? Absolutno. Toda ko imaš enkrat superzvezdnika, imaš celega superzvezdnika. Ne moreš samo jadrati na krilih njegove genialne kreativnosti in se pritoževati nad tistim, kar ti ni všeč,« piše Rosenberg.

Je imel Dončić prepogosto preveč kilogramov? Ja. Se je pogosto obnašal, kot da je njegovo edino delo igra v napadu in pritoževanje nad sodniškimi odločitvami? Seveda. Bi do zdaj moral postati tudi boljši igralec v obrambi? Absolutno.

Michael Rosenberg, Sports Illustrated

In nadaljuje: »Slaba stran upravljanja s superzvezdniki je, da jih potrebuješ bolj kot oni tebe – in to vedo... In da, je težko. Toda veliki klubi ponavadi najdejo način. Imajo težke pogovore. Zvezdi povedo, da mu morda ne bo všeč, kar bo slišala, da pa hočejo, kar je najbolje zanjo – in jo prepričajo, da to verjame. In obstaja vrsta načinov, kako to doseči. Že takoj vzpostavijo medsebojno zaupanje. Skrb pokažejo tudi za družino in prijatelje igralca. Njegovega agenta, trenerja in druge zaupnike pridobijo na svojo stran. Najamejo pomočnika trenerja, ki blaži napetosti med zvezdo in glavnim trenerjem,« piše avtor in sklene: »Mislim, da je Dončić težak, ni pa popolnoma nedostopen... Mavericksi so imeli z njim svojo priložnost – pa so jo zapravili.«

Priporočamo