Krim se je vrnil na zmagovalno pot – takšen je bil naslov na spletni strani evropske zveze EHF po zmagi proti romunski ekipi Gloria Bistrita v Stožicah (28:25). S skalpom Romunk, ki so jih krimovke premagale že na gostovanju septembra lani (35:30), so izbranke trenerja Ambrosa Martina končale črni niz sedmih porazov. Po odličnem začetku sezone s štirimi zmagami na štirih tekmah (Podravka, Nykobing, Gloria, Storhamar) so prvič izgubile 12. oktobra lani doma proti romunski ekipi CSM Bukarešta (29:31). Drži, da je sedem pravljično število, a sedem zaporednih porazov (še po dvakrat proti Metzu in Ferencvarošu ter po enkrat proti Bukarešti in Storhamarju) je bilo daleč od pravljičnega izkupička, po pravljičnem začetku sezone pa je sledila sedem tekem dolga nočna mora.

330 ​golov je Krim dosegel na 12 tekmah v ligi prvakinj (povprečje 27,5 na tekmo), dobil pa jih je 345 (28,8).

Od zadnje zmage 5. oktobra lani v četrtem krogu proti Storhamarju v Stožicah (25:23) do – po sedmih porazih – premierne proti Glorii 8. februarja so minili več kot štirje meseci. Nekdanji trener Dragan Adžić je pridelal tri zaporedne minuse in po domači blamaži proti Metzu odstopil, njegov takratni pomočnik Žiga Novak je bil na povratni tekmi v Franciji neuspešen v vlogi »dežurnega gasilca«, nato je niz neuspehov s tremi zaporednimi ničlami nadaljeval tudi novi trener Ambros Martin. Špancu, ki je bil štirikrat prvak Evrope z madžarskim Györom, je na slovenski kulturni praznik le uspelo prekiniti urok porazov in s peto zmago na 12. tekmi v sezoni klub utrditi na mestih, ki vodijo v osmino finala.

Martin le dočakal prvo zmago

»Ne skrivamo, da preživljamo težko obdobje, številni porazi so načeli našo samozavest in prinesli določene dvome. A moje igralke se ne smejo ukvarjati s slabimi izidi, ampak se osredotočiti na obdobje, ki je pred nami, in se posvetiti procesom, ki nas lahko naredijo boljše. Prepričan sem, da bi že ena zmaga, ne glede na našo predstavo, močno spremenila razpoloženje v ekipi, ki se trenutno bori sama s seboj,« je pred tekmo z Glorio dejal trener Ambros Martin – in želje so se mu uresničile. Krimovke so se sicer mučile skoraj 45 minut, junakinja pa je bila Francozinja Tamara Horaček. Hči zdaj 48-letne Vesne Horaček, ki je bila s Krimom prvakinja Evrope leta 2001, je bila najboljša strelka tekme z desetimi goli: kar devet jih je dosegla v 25 minutah drugega polčasa, od tega zadnjih šest za Krim v sklepnih osmih minutah.

Proti Romunkam ni bila pomembna igra, ampak le obe točki. Enostavno smo morali zmagati, nič drugega nas ni zanimalo. Po zmagi nam je pošteno odleglo in zdaj lažje dihamo.

Ambros Martin, trener Krima

Tamari Horaček, rojeni v Požegi na Hrvaškem, je trener proti Glorii namenil vlogo organizatorice igre (v Krimu je druga strelka ekipe s 53 goli, prva Ana Gros, 66), uvedel pa je še nekaj uspešnih novosti v igri. Komaj 20-letna Betchaidelle Ngombele iz Konga je dobila mesto v osrednjem obrambnem bloku, več priložnosti za igro sta imeli tudi leva zunanja igralka Ana Abina (5 golov, druga strelka Krima proti Glorii) in krožna napadalka Manca Jurič. A v igri je še veliko rezerv, Martin pa ocenjuje: »Bilo je zelo težko, zato sem še toliko bolj vesel svoje prve evropske zmage na Krimovi klopi. Proti Romunkam ni bila pomembna igra, ampak le obe točki. Enostavno smo morali zmagati, nič drugega nas ni zanimalo. Po zmagi nam je pošteno odleglo in zdaj lažje dihamo. Lahko smo malce bolj sproščeni, kar pomeni, da bomo tudi v igri hitreje napredovali. Priznam, da sem bil neumen, ker Ani Abini (na prejšnjih 11 tekmah je skupaj dosegla le pet golov, toliko kot zdaj na eni proti Glorii, op. p.) nisem že prej namenil večje minutaže.«

Prva tri mesta že oddana

Do konca skupinskega dela sta še dva kroga, glede na trenutni vrstni red v skupini A (Metz 23, Ferencvaroš 20, Bukarešta 14, Podravka 11, Krim 10, Storhamar 8, Gloria 6, Nyköbing 4) pa je Krimov položaj le delno jasen. Jasno je, da sta prvi dve mesti, ki neposredno vodita v četrtfinale, že oddani, prav tako tudi tretje, ki v osmini finala prinaša vsaj na papirju lažjega tekmeca. Tudi če bi Bukarešta izgubila obe zadnji tekmi, Krim pa obe dobil, bi bile ob enakem številu točk (po 14) tretje Romunke, saj so na dveh medsebojnih tekmah dvakrat zmagale. Prav tako je jasno, da krimovke v boju za četrto mesto v skupini nujno potrebujejo zmagi proti Dankam in Hrvaticam, kar bi v osmini finala (poleg prednosti domačega igrišča) pomenilo obračun s petouvrščeno ekipo v skupini B, najverjetneje z nemškim Ludwigsburgom, nekdanjim Bietigheimom, v minuli sezoni finalistom sklepnega turnirja četverice v ligi prvakinj v Budimpešti.

Peto mesto bi verjetno prineslo dvoboja s francoskim Brestom, v obeh primerih pa bi Krim – če bi bil uspešen v osmini finala – nato v četrtfinalu naletel na zmagovalca skupine in velikega favorita v boju za »final four«. Četrto mesto bi pomenilo tekmi z aktualnim evropskim prvakom Györom (v skupini doslej 21 točk od možnih 24), peto pa dvoboja proti še neporaženemu francoskemu Metzu, ki je na dosedanjih 12 tekmah zbral rekordnih 23 točk (11 zmag, en remi) med vsemi 16 klubi v ligi, v skupinskem delu pa je nadigral Krim s 34:25 v Stožicah in s 34:30 v Franciji. Skratka, Krim v boju za tako želeni premierni nastop na sklepnem turnirju lige prvakinj v Budimpešti čaka zelo zahtevna naloga. 

Priporočamo