Najprestižnejša športna institucija na svetu bo dobila novega predsednika ali morda prvič v zgodovini predsednico. Triindvajsetega junija se namreč izteče mandat Thomasu Bachu na čelu Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK), na 144. zasedanju v grškem mestu Pios pa bo v četrtek zvečer znan njegov naslednik. Vmesni čas bo omogočil lažji prehod v novo obdobje, novoizvoljeni predsednik pa bo lahko v tem času tudi zapustil vse funkcije, ki jih opravlja. Pravico do glasovanja ima vsak od članov MOK, ki jih je trenutno 109. Zmagovalec volitev postane tisti, ki dobi absolutno večino glasov, torej več kot polovico. Če se to ne bo zgodilo, gre glasovanje v nov krog, s tem da vsakič izpade tisti, ki je prejel najmanj glasov.
Izrazitega favorita za Bachovega naslednika naj ne bi bilo. Od rekordnih sedmih kandidatov naj bi po nekaterih informacijah najbolje kazalo predsedniku Svetovne atletike Sebastianu Coeju. Dobro naj bi kotirale še delnice Juana Antonia Samarancha mlajšega, sina nekdanjega predsednika MOK in dolgoletnega člana izvršnega odbora, predsednika Mednarodne kolesarske zveze Davida Lappartienta in Kirsty Coventry, z 41 leti najmlajše in edine kandidatke. Konec januarja so se članom MOK predstavili še 65-letni Japonec in predsednik Mednarodne gimnastične zveze Morinari Vatanabe, 62-letni predsednik Mednarodne smučarske zveze Šved Johan Eliasch in jordanski princ Feisal Al Husein.
Sebastian Coe (VB, 68 let)
Britanec je kot tekač na srednje in dolge proge zaslovel v 80. letih prejšnjega stoletja, ko je na olimpijskih igrah osvojil dve zlati kolajni na 1500 metrov (v Moskvi 1980 in Los Angelesu 1984) ter dve srebrni na 800 metrov na istih igrah. Britanski lord, ki je od leta 2015 predsednik Mednarodne atletske zveze (IAAF), ima kot organizator poletnih OI v Londonu 2012 sicer dobre povezave po vsem svetu, a tudi veliko nasprotnikov v vrhu Moka. Kot 68-letnik bi trenutno starostno mejo za člane MOK dosegel še pred iztekom prvega mandata, zato obljublja, da bo v primeru izvolitve znova kandidiral po štirih namesto po osmih letih.
Juan Antonio Samaranch ml. (Španija, 65 let)
Španec je član MOK od leta 2001, trenutno pa opravlja funkcijo podpredsednika. Pred tem je bil med drugim podpredsednik Mednarodne zveze za moderni peteroboj (UIPM), od leta 1989 pa je član španskega olimpijskega komiteja. Poleg športne administracije ima 65-letnik bogate izkušnje v poslovnem svetu, saj je deloval v finančnem sektorju. Njegova kandidatura je deležna pozornosti zaradi družinske zapuščine, njegov oče je nekdanji predsednik MOK Juan Antonio Samaranch, in dolgoletnih izkušenj znotraj olimpijskega gibanja, kar mu daje edinstven vpogled v delovanje organizacije.
David Lappartient (Francija, 51 let)
Francoski športni funkcionar in politik je znan predvsem kot predsednik Mednarodne kolesarske zveze (UCI) ter Francoskega olimpijskega komiteja (CNOSF). Enainpetdesetletnik je organiziral dolgoročno pogodbo MOK s Savdsko Arabijo za organizacijo olimpijskih iger e-športov. Zelo dobro organizirane lanske OI v Parizu so mu morda prinesle dodatne točke. Vprašanje je, ali mu je v manj kot treh letih članstva v MOK uspelo na svojo stran privabiti dovolj privržencev.
Kirsty Coventry (Zimbabve, 41 let)
S sedmimi olimpijskimi kolajnami je nekdanja plavalka najuspešnejša Afričanka na olimpijskih igrah vseh časov. Imela naj bi največjo podporo Thomasa Bacha, a je to zanikala. Septembra 2018 je bila imenovana za ministrico za mladino, šport, umetnost in rekreacijo v Zimbabveju, septembra 2023 pa je bila ponovno imenovana na to funkcijo. Vpletena je bila v nekaj političnih afer, kar naj bi bilo za nekatere sporno. Poleg tega bi lahko pomanjkanje mednarodnih izkušenj in včasih blede predstave v javnosti zmanjšale njene možnosti.
Morinari Vatanabe (Japonska, 66 let)
Japonski poslovnež in športni funkcionar je od leta 2017 predsednik Mednarodne gimnastične zveze (FIG), prvi, ki ne prihaja iz Evrope. Nedolgo tega je razburil z idejo, da bi pripravili OI v petih mestih na petih celinah. Zamisel je tudi sam označil za zelo drzno, vendar bi to omogočilo prikazovanje tekmovanj v živo 24 ur na dan v različnih časovnih pasovih. Sam nikoli ni bil vrhunski športnik in nima veliko podpore v MOK za svoje reformne zamisli. Šestinšestdesetletnik je znan po svoji predanosti športu in prizadevanjih za globalno rast gimnastike.
Johan Eliasch (Švedska, 63 let)
Švedsko-britanski poslovnež, vlagatelj in okoljevarstvenik je od junija 2021 predsednik Mednarodne smučarske in deskarske zveze (FIS). Ima veliko strast do zimskih športov in zaščite okolja ter je aktiven na področju filantropije. Leta 2005 je 63-letnik kupil približno 400.000 hektarjev amazonskega deževnega gozda v Braziliji z namenom njegovega ohranjanja. Leta 1995 je postal izvršni direktor podjetja Head, mednarodnega proizvajalca športne opreme, ter tako postal milijarder, funkcijo pa zapustil, ko je postal predsednik FIS. Član MOK je šele nekaj mesecev.
Feisal Al Husein (Jordanija, 61 let)
Enainšestdesetletni Feisal Al Husein je mlajši brat jordanskega kralja Abdulaha II. Članom MOK obljublja več besede pri soodločanju in je tako kot Coe odprt za denarne nagrade na olimpijskih igrah. Od leta 2003 je predsednik Olimpijskega komiteja Jordanije. V krog vodstva MOK je prišel leta 2010 in je tako kot Coventry in Samaranch zdaj član izvršnega odbora, vladnega kroga okrog Bacha. Nekdanji pilot helikopterja se zanaša na svoje vojaške in diplomatske izkušnje, a se obenem doslej v vodilnih vlogah ni veliko pojavljal.