Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju je velik izziv za smučarske skakalce, ki pridejo na vrhunec sezone v vlogi vodilnega v skupnem seštevku svetovnega pokala. Odkar so svetovna prvenstva na vsaki dve leti, je bilo za nosilce rumene majice na razpolago 44 kolajn, osvojili pa so jih le 13. Ta podvig je uspel le osmim skakalcem, Avstrijcem Arminu Koglerju, Andreasu Felderju, Ernstu Vettoriju, Andreasu Goldbergerju, Gregorju Schlierenzauerju, Thomasu Morgensternu, Poljaku Adamu Malyszu in Fincu Janneju Ahonenu. Povsem drugače je pri ženskah, saj je na dosedanjih svetovnih prvenstvih vseh pet nosilk rumene majice (Japonka Sara Takanaši dvakrat, Avstrijki Daniela Iraschko Stolz in Eva Pinkelnig, Norvežanka Maren Lunby in Slovenka Nika Križnar) kolajno tudi osvojilo. Le Lundbyjeva je tudi postala svetovna prvakinja.

Granerud v Oberstdorfu ni smel nastopiti

Rumena majica je očitno hudo breme, saj je vodilni skakalec zime kolajno osvojil zadnjič pred 12 leti, ko je Avstrijec Gregor Schlierenzauer v Val di Fiemmu postal podprvak na srednji skakalnici. Še dve leti je daljše obdobje, da je nosilec rumene majice postal svetovni prvak, kar je nazadnje uspelo Avstrijcu Thomasu Morgensternu na srednji skakalnici na Holmenkollnu nad Oslom, kjer je bil nato na večji napravi še podprvak. Negativno izkušnjo z rumeno majico imata tudi oba najboljša slovenska skakalca. Primož Peterka je bil pod vodstvom selektorja Jelka Grosa prav v Trondheimu leta 1997 daleč od odličja, saj se na srednji skakalnici z 31. mestom sploh ni uvrstil v finale, medtem ko je bil na veliki napravi 13. Peter Prevc je v Falunu 2015 pod taktirko Gorana Janusa končal na nehvaležnem četrtem mestu na veliki skakalnici, ker ni naredil doskoka v telemark. Avstrijec Werner Rathmayr leta 1993 v Falunu zaradi poškodbe sploh ni nastopil. Norvežan Halvor Egner Granerud v Oberstdorfu na veliki skakalnici ni smel tekmovati, saj je moral zaradi okužbe s koronavirusom v izolacijo, pred tem pa je bil na srednji napravi četrti za Anžetom Laniškom.

SP nordijaci, 2K

SP nordijci, 2K

Krafta je opraskala mačka

Avstrijec Daniel Tschofenig je tako pred velikim izzivom, da konča več kot desetletje dolgo neuspešnost nosilcev rumene majice na svetovnih prvenstvih. Medtem ko se Tschofening ukvarja s tem, kako zadržati mirnost na vrhuncu sezone, se njegov izkušeni reprezentančni soborec Stefan Kraft ubada z zdravstvenimi težavami. Najprej ga je uščipnilo v vratu, da se je tri dni komaj premikal. Ko se je vrnil na trening na skakalnico v Innsbrucku, pa ga je do krvi opraskala sosedova mačka, medtem ko se igral z njo. Prejel je cepivo proti tetanusu in moral teden dni jesti antibiotike. Doma ima sicer vrhunsko medicinsko oskrbo, saj je njegova žena študirala medicino. Kljub vsemu je 31-letni Kraft v Trondheim dopotoval dobro razpoložen, sicer pa je zanj značilno, da takrat, ko ima kakšno težavo, skače zelo dobro.

Nika Prevc premočna

Nika Prevc je s skokom 99,5 metra premočno zmagala v kvalifikacijah za tekmo posameznic na veliki skakalnici, potem ko je bila najboljša že v poskusni seriji (105,5 m). Izmed ostalih Slovenk je bila Ema Klinec deveta (93 m), Tina Erzar 28. (88 m), Katra Komar pa 33. (90 m) in so se vse uvrstile na tekmo. V smučarskem teku sprintu, kjer sta zlati kolajni osvojila Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo (četrtič zapored) in Švedinja Jonna Sundling (tretjič zapored), so Slovenci razočarali, saj so ostali brez izločilnih bojev. Še najboljši je bil Miha Šimenc na 39. mestu, Nejc Štern je bil 43., Vili Črv 55. in Anže Gros 70., medtem ko je bila med ženskami Eva Urevc 52. V ženski nordijski kombinaciji je prvakinja postala Japonka Juna Kasai, med Slovenkami so bile Ema Volavšek 11., Tia Malovrh 16., Teja Pavec 18. in Maša Likozar Brankovič 23. Danes bodo kolajne podelili v smučarskih skokih za ženske na srednji skakalnici (ob 14. uri) in mešanim ekipam v nordijski kombinaciji (skoki ob 12. uri, smučarski tek ob 16.05).

Priporočamo