Ob vstopu v koledarsko leto 2025 so v panogi za smučarske skoke na Smučarski zvezi Sloveniji (SZS) tulili alarmi, saj je bil vstop slovenskih orlov v sezono 2024/25 slab. Tri mesece kasneje so varovanci Roberta Hrgote znova potrdili, da so ravno smučarski skoki najbolj trofejna panoga znotraj krovne smučarske zveze.

Anže Lanišek (skupno 4. mesto v svetovnem pokalu) – 7,5: 28-letni skakalni as iz Domžal je po upokojitvi Petra Prevca prevzel mesto najstarejšega člana slovenske skakalne reprezentance A. Tudi na začetku sezone, ko Slovencem ni šlo po načrtih, je z nekaj četrtimi mesti ohranjal upanje, da se bodo orli prebudili. Znova je bil izjemno konstanten, kar kaže zelo visoka uvrstitev v skupnem seštevku svetovnega pokala. Z zmagama v Lahtiju in Planici je še četrto sezono sklenil z vsaj eno zmago na tekmah svetovnega pokala. Ne gre pa se znebiti občutka, da je bil v nekaterih delih sezone pripravljen veliko bolje, kot so kazali rezultati. Ostal je brez posamične kolajne na svetovnem prvenstvu, kjer je s skoki na treningih in ekipnih tekmah kazal pripravljenost za najvišja mesta. Zaradi zapravljenih priložnosti nekoliko nižja ocena, kot bi jo sicer dobil zaradi odlične uvrstitve v skupnem seštevku.

Domen Prevc (skupno 10. mesto v svetovnem pokalu) – 9: V sezono vstopil zelo skromno s spektakularnim padcem in diskvalifikacijo, a skakalnim poznavalcem je bilo že ob prvih skokih najmlajšega izmed bratov Prevc jasno, da je preko poletja naredil korenite spremembe v svoji tehniki. Sam pri sebi je sklenil, da je dozorel in se mu s smučarskimi skoki ne da ubadati zgolj za tri tekme na letalnicah na sezono, ampak je na odskočni mizi začel siloviteje odskakovati. Ko se je nehal obremenjevati z opremo in se je po pogovoru z avstrijskim glavnim trenerjem v savni v celoti sprostil, je zablestel v vsej svoji luči. Z zlato kolajno na svetovnem prvenstvu je presenetil vse, a je v najbolj zahtevnih trenutkih pokazal, da lahko ohranja mirno kri. V Planici pa je znova na široko razprl krila in z izjemnim poletom postavil nov svetovni rekord in tako za zmeraj izstopil iz sence uspehov sovjega brata Petra in sestre Nike. Če bo Domen Prevc ohranil način skakanja, ki ga je kazal od januarja dalje, se bo v naslednji sezoni boril tudi za najvišja mesta v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Zajc in Kos zaostala za pričakovanji

​Timi Zajc (skupno 16. mesto v svetovnem pokalu) – 6: ​Izjemni letalec iz Hramš velja za enega največjih skakalnih talentov. V sezono se je podal kot aktualni svetovni prvak na veliki letalnici in kot skakalec, ki so ga tudi nekateri nekdanji skakalni šampioni, kot je Martin Schmitt, uvrščali med glavne kandidate za skupno zmago. Zajc je bil daleč od visokih pričakovanj. Znova se je pokazalo, da se po nekaj slabših skokih zelo težko sestavi. Na tekmah se mu je videlo, da z glavo ni pri stvari, do kože so mu prišle tudi kalvarije s skakalno opremo, kjer se sam predvsem ni najbolje znašel z novimi smučmi. Na letalnici v Oberstdorfu je z zmago dokazal, da je lahko del svetovnega vrha, če se sam pri sebi tako odloči. Bil je tudi pomemben člen slovenske zlate ekipe na svetovnem prvenstvu in prav zaradi tega njegova ocena ne more biti negativna, čeprav bo sam sezono želel čim preje pozabiti.

- 17 uvrstitev na zmagovalni oder so zabeležili slovenski orli v sezoni 2024/25. Štirinajstkrat je to uspelo posameznikom, trikrat pa so na stopničke skakalci stopili kot ekipa.

- 7 zmag so dosegli skakalci v tej sezoni. Tri je na račun vpisal Domen Prevc, ki je bil po enkrat najboljši na vseh treh letalnicah v Oberstdorfu, Vikersundu in Planici, dvakrat je zmagal Anže Lanišek in enkrat Timi Zajc, zmago pa sta v Lahtiju na ekipni tekmi dvojic slavila tudi Lanišek in Lovro Kos.

Lovro Kos (skupno 30. mesto v svetovnem pokalu) – 6,5: ​Moravčan je v lanski sezoni naredil odmeven preskok v svoji karieri, ko je prišel do svoje prve zmage v svetovnem pokalu. Letos je želel vse skupaj še nadgraditi, a je bil v želji po vrhunskih rezultatih prezahteven do samega sebe. Zaradi stalno slabe volje njegovi skoki niso bili sproščeni, rezultati pa zato slabši. Vse skupaj je znal odmisliti na ekipnih tekmah, ko ni bil tako zahteven do samega sebe. Tudi v času slabe forme je trenerju Robertu Hrgotu dokazal, da je izjemno pomembni četrti član slovenskega moštva in da se nanj da vedno zanesti. Najboljše skoke sezone je tako pokazal na ekipni tekmi svetovnega prvenstva in pri zmagi na ekipni tekmi dvojic v Lahtiju.

Pritiska iz ozadja ni

Žak Mogel (skupno 45. mesto v svetovnem pokalu) – 4: ​Je prvi zasledovalec izjemno močne prve slovenske četverice. Ob koncu sezone je ujel pravo formo in dosegel svoje najboljše rezultate v karieri. Vseeno njegovo enajsto mesto kot najboljši rezultat kariere kaže na velik kvalitetni preskok med slovenskimi prvokategorniki in ostalimi reprezentanti.

​Rok Masle, Žiga Jelar, Rok Oblak – 1: ​Vsi so osvojili nekaj točk svetovnega pokala, a brez presežka. Tudi na tekmah celinskega pokala se niso pretirano izkazali, da bi Sloveniji lahko povečali kvoto nastopajočih na tekmah svetovnega pokala. Predvsem je z novo sezono za pozabo najbolj razočaran Žiga Jelar, ki ima od vseh naštetih tudi največje uspehe v dosedanji karieri, a imajo ti sedaj že dolgo brado.

Robert Hrgota je bil znova daleč od uspeha na novoletni turneji, ki ostaja njegova neizpolnjena želja. Ko so nekateri po koncu turneje štirih skakalnic že podvomili v njegovo delo, je dokazal, zakaj je na svojem položaju. V najbolj zahtevnih trenutkih sezone je ohranil mirno kri in ni zagnal panike.

​Selektor Robert Hrgota – 8,5: ​Znova je bil daleč od uspeha na novoletni turneji, ki ostaja njegova neizpolnjena želja. Ko so nekateri po koncu turneje štirih skakalnic že podvomili v njegovo delo, je dokazal, zakaj je na svojem položaju. V najbolj zahtevnih trenutkih sezone je ohranil mirno kri in ni zagnal panike. Z odličnim poznavanjem svojih varovancem, ko je Lanišku in Zajcu dal malce odmora, da nista letela okoli sveta, je sestavil izjemno ekipno za najbolj pomembno tekmovanje sezone. Svojo mirnost je prenesel tudi na varovance, ki so nato začeli zmagovati in skakati na oder za zmagovalce. Za naslednje leto bo ekipo moral bolje pripraviti na začetek sezone, vseeno pa je letos dokazal, da zna izjemno delati z majhno bazo odličnih tekmovalcev, ki mu je na voljo.

Priporočamo