V zadnjih letih se najboljšim skakalcem na svetu ne priznava le vrhunska tehnika skakanja, temveč so rezultati povezani tudi z opremo. Tako so se na novoletni turneji s številnimi obtožbami spopadali Avstrijci, ki so v bitki za zlatega orla ponižali tekmece, v zadnjem obdobju pa je to padlo na slovenske skakalce, ki so doživeli tri zaporedne diskvalifikacije na dveh tekmovanjih.

Vse se je začelo na poletih v Oberstdorfu, ko sta bila na nedeljski tekmi diskvalificirana Anže Lanišek in Lovro Kos, na mešani ekipni tekmi v petek v Willingenu pa še Timi Zajc. »Zdaj je vse skupaj videti tako, kot da le mi goljufamo in smo na takšen način ujeli priključek,« je bil nad dogajanjem razočaran glavni trener moške ekipe Robert Hrgota. Brez zadržkov je bil po diskvalifikaciji tudi Timi Zajc: »Nekako so nas morali zaustaviti. Ni nam jasno, zakaj je diskvalificiran samo Slovenec, ko pa vsi vidimo s prostimi očmi, da imajo nekateri prevelike drese.«

Da stvari uhajajo izpod nadzora, se zavedajo tudi pri Mednarodni smučarski zvezi (FIS), a hkrati zatrjujejo, da se trudijo po najboljših močeh, da bi zagotovili kar se da pošten šport za vse. Vsi odgovorni v en glas zatrjujejo, da razlik med kontrolami glede na državo ne delajo. »Zavedamo se fotografij in jih gledamo. Naši kontrolorji opreme delajo dneve in noči, da bi ujeli tiste, ki imajo na pogled prevelike drese. A največje ekipe hodijo po robovih in svoje drese spreminjajo dnevno, zato je težko slediti njihovemu razvoju,« priznava direktor svetovnega pokala za moške ​Sandro Pertile​.

Aga Baczkowska, kontrolorka skakalne opreme pri ženskah: »Če pravite, da so zdaj razmere v ženskem skakalnem svetu boljše, potem smo nekaj dosegli.«

 

»Fotografij se zavedamo, a te še niso razlog za diskvalifikacijo. Tekmovalni dres je narejen iz raztegljivega materiala, in ko tekmovalec sedi na zaletni klopi, je dres v povsem drugačnem položaju kot na meritvah. Tam smo kontrolorji zelo strogi in zagotovo vsakega tekmovalca premerimo enako zavzeto. Razlik ne delamo, saj se zavedamo, da le doslednost vodi h končnemu uspehu,« nam je iz prve roke svoje delo opisala ​Aga Baczkowska, Poljakinja, ki je zadolžena za kontrolo opreme v ženskem delu svetovnega pokala in je javnosti poznana po številnih diskvalifikacijah na mešani ekipni tekmi na olimpijskih igrah v Pekingu. Od takrat naprej se zdi, da imajo v ženskem delu karavane veliko manj težav z govoricami glede opreme. »Komentiram lahko le svoje delo. Tega, kar počne Christian (Kathol, glavni nadzornik opreme pri moških, op. p.), ne morem komentirati,« se Poljakinja tokrat ni želela izpostaviti in komentirati, ali so stvari pri moških ušle izpod nadzora.

Ves čas sledijo trendom

Zadnje diskvalifikacije so prinesle tudi odziv Smučarske zveze Slovenije (SZS), kjer so že napovedali pravno pritožbo, opozorili pa so tudi, da so Pertileju obvestilo o nedoslednosti meritev poslali že pred dogajanjem v Willingenu. »Prejel sem e-pošto SZS o komentarjih na izvajanje meritev in nenadno spremembo pravil. Tukaj moram biti jasen. V Oberstdorfu nismo spreminjali pravil, imeli smo le prilagoditev izvajanja meritev. To je nekaj, kar lahko naredimo in smo tudi primorani početi, da lahko sledimo razvoju. Pred svetovnim prvenstvom v Trondheimu smo zaznali trend, da oprema postaja vse večja, zato smo se morali prilagoditi. Tekmovalci morajo biti na to pripravljeni, saj je to naša naloga. Vse ekipe so bile o novih meritvah opozorjene in tiste največje so se znova prilagodile čez noč, druge potrebujejo nekaj več časa. Vse se dogaja v dobro športa, saj si vsi želimo le poštenosti, ker je samo to dobro za šport,« je razložil Italijan na čelu smučarskih skokov.

diskvalifikacij so v tej sezoni doživeli slovenski skakalci, dve Domen Prevc, po eno pa Lovro Kos, Anže Lanišek in Timi Zajc.

»Vse to je tudi del športa. Vsi se zavedamo, da ekipe hodijo po robu, mi pa jim moramo slediti,« ga je dopolnila Aga Baczkowska, ki ima še vedno zelo različne spomine na dogajanje v Pekingu. »Če pravite, da so zdaj razmere v ženskem skakalnem svetu boljše, potem smo nekaj dosegli. A zagotovo je bilo zelo težko za naš šport, saj je bila mešana ekipna tekma prvič na sporedu olimpijskih iger. Tudi meni je bilo zelo težko, saj so bili številni jezni name, a to je del naše službe,« nam je zaupala.

Številni razočarani nad Zajčevim odzivom

Veliko črnila v zadnjih dneh ni bilo prelitega le zaradi diskvalifikacije Timija Zajca, ampak tudi zaradi njegove reakcije v izteku skakalnice v drugi seriji ekipnega tekmovanja, ko je sarkastično provociral odgovorne pri FIS. »Zelo nezrela reakcija, pokazal je, da še ni odrasel,« je potezo komentiral Werner Schuster, nekdanji glavni trener nemške reprezentance in zdaj strokovni sodelavec na televizijski postaji Eurosport. »Vsi smo bili zelo užaljeni. On je vzornik in svetovni prvak. Ni užalil le nas, temveč tudi vse skakalce, ki so še čakali na svoj nastop,« je dodal Sandro Pertile.

Aga Baczkowska je dodala: »Razumemo reakcije v afektu, ta pa to ni bila. Navadno tekmovalci lažje sprejmejo diskvalifikacijo na posamični kot ekipni tekmi. Njegova reakcija ni bila primerna. Kontrolorji smo vedno odprti za pogovor, če oprema odstopa za kakšen milimeter, obstaja tudi toleranca. Diskvalifikacija se zgodi z razlogom.« Pertile je še dodal, da je bilo obnašanje v zakulisju, v kabini za merjenje opreme, še veliko slabše. V slovenskem taboru sprva Zajčevega odziva niso komentirali oziroma so dejali, da je bil izrečen v afektu in ni bil škodljiv. Na koncu pa smo izvedeli, da so tudi iz slovenskega tabora poslali opravičilo. x

Priporočamo