Smučarski skoki so šport, ki se odvija v naravi, in je zato nemogoče zagotoviti enake razmere za vse udeležence tekmovanja. Tega se zaveda vsak skakalec, tekmovalna žirija pa je na tekmah, da poskuša razlike čim bolj omiliti. Vsi, ki so odgovorni za vodenje tekmovanja, imajo številne izkušnje z vodenjem tekem na najvišji ravni in prav nihče svojega položaja ne zaseda zato, da bi pomagal neki naciji do boljšega rezultata ali pa nekemu tekmovalcu namerno nagajal. Zato so vse teorije zarote proti Niki Prevc povsem nesmiselne in neupravičene. Tako je, denimo, žirija povsem upravičeno znižala nalet Niki Prevc v obeh finalnih serijah tekem v Beljaku, a je branilka velikega kristalnega globusa nato sama naredila napake in dvakrat ostala brez zmage.
Kutin prilil bencina na ogenj
Pri Smučarski zvezi Slovenije so že pred začetkom sezone sprejeli tvegano potezo, ko so na položaj selektorja ženske reprezentance A namesto Zorana Zupančiča imenovali Jurija Tepeša. Toda poteza ni bila tvegana, ker bi bilo znanje nekdaj izjemnega letalca na smučeh sporno, ampak z vidika, da je njegov oče Miran pomočnik vodje tekmovanja pri ženskih smučarskih skokih. Številni novinarji so le čakali trenutek, ko bodo lahko nastalo situacijo lahko izkoristili sebi v prid. Niso pa le mediji tisti, ki so čakali na takšno priložnost. Odlično je taktično igro izpeljal Avstrijec Heinz Kutin, ki vodi nemške smučarske skakalke. Ta je na plamen v Beljaku prilil bencin, ko je razplet prvega tekmovalnega dneva, ko je zmagala njegova varovanka Katharina Schmid, komentiral z besedami, da je bila odločitev žirije smešna.
Vse skupaj pa je bila le taktična igra, saj se je tudi priznani trener zavedal, da z izjavo lahko sproži nemir v slovenski reprezentanci in tako pomaga svoji varovanki, ki bije tesen boj z Niko Prevc v boju za skupno zmago. Kutin namreč ni pozabil, da je Nika Prevc isti dan z devetega naletnega mesta že postavila rekord skakalnice v kvalifikacijah s 102 metroma ob enakih vremenskih razmerah, ki so vladali na skakalnici tisti hip. Ker tekmovalec v kvalifikacijah ne uporablja svojega dresa in je v spominih vseh tekmovalnih žirij še kako živ spomin na »polet« Timija Zajca v Willingenu, ki bi se lahko končal tragično, je bilo znižanje naleta edina pravilna odločitev zaradi varnosti najboljše skakalke na svetu.
Sezona se v Beljaku ni odločala
»Varnost moje varovanke je zagotovo na prvem mestu,« nam je pritrdil tudi Jurij Tepeš, ki smo ga prosili tudi za komentar na zapise v medijih, da sam ni odreagiral na odločitve žirije in je, kot so zapisali nekateri, potezo tekmovalne žirije spregledal kot noj z glavo v pesku. »V svojem življenju sem se naučil, da je bolje, da takšnih stvari ne komentiram,« je odvrnil. Pri tem smo se sami takoj spomnili, da je bil Tepeš tarča nekaterih že leta 2015, ko so mu očitali, da med svojim poletom za zmago na tekmi svetovnega pokala v Planici ni zaviral in ni pomagal Petru Prevcu pri osvojitvi velikega kristalnega globusa. Še ena nebuloza.
Glavni trener ženske reprezentance, ki se po zaslugi Nike Prevc v tej sezoni že lahko pohvali s štirimi zmagami v svetovnem pokalu in še tremi uvrstitvami na zmagovalni oder, tudi ni bil kritičen do izjave trenerskega tekmeca Kutina. »Njegovo delo zelo spoštujem in se dobro razumeva. Mislim, da ni želel ničesar slabega,« je dejal Tepeš, ki je bil nato veliko zgovornejši v nadaljevanju pogovora. »Kot rečeno, na te teme resnično nimam odgovorov, lahko pa povem le to, da se sezona ni odločila na tekmah v Beljaku. Črta pod sezono se bo potegnila po tekmah v Lahtiju in takrat se bo videlo, katera je najboljša skakalka na svetu. Dejstvo je, da je treba skakati dobro skozi celotno sezono in nas najprej čakajo tekme na Japonskem. Kar pa se tiče Nike Prevc, je jasno, da je ta korak boljša od tekmic, če ne naredi napak,« Tepeš verjame, da se bo ob koncu sezone lahko s svojo ekipo veselil velikega uspeha.
Kot je omenil slovenski trener, se bo svetovni pokal za ženske nadaljeval na Daljnem vzhodu, ko skakalke najprej ta konec tedna čakata dve posamični tekmi na veliki skakalnici v Saporu, naslednji vikend pa še dve posamični in ena superekipna na srednji napravi v Zauu. Na vseh tekmah bodo nastopile tudi Nika Prevc, Ema Klinec, Taja Bodlaj in Katra Komar. Mlajše tekmovalke se bodo odpravile na tekme alpskega pokala, Slovenija pa tako na Japonskem ne bo izkoristila možnosti nastopa s šestimi tekmovalkami v svetovnem pokalu, ampak bo nastopila le s štirimi. Omenimo še, da je zaradi poškodbe kolena sezono že končala Nika Vodan.