Vladi, ministrstvu za pravosodje in vodstvu Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) ter zainteresirani javnosti želim ponovno zelo jasno sporočiti, da bo novi ZPKZ Ljubljana vsaj za 150 zapornikov razbremenil ostale prezasedene zapore, kar pa seveda ne bo mogoče, če za nov ZPKZ Ljubljana v Dobrunjah ne bo takoj zagotovljenih najmanj 50 novih usposobljenih pravosodnih policistov in tudi drugih strokovnih delavcev ter inštruktorjev, ki morajo biti na voljo že pred samo vselitvijo v nov zapor. V nasprotnem to enostavno ne bo mogoče, kajti tega ne da rešiti s pretiranim nadurnim delom ali z že ustaljeno prakso zmanjševanja posadk pri rednem varovanju zaporov in spremstev zapornikov izven zaporov. Pri vsem tem pomanjkanju kadra pa vlada in ministrstvo za javno upravo pravosodnim policistom in drugim zaporskim uslužbencem ne dovolita poklicne kolektivne pogodbe ter na ta način še dodatno znižujeta poklicni in družbeni status PP ter vseh drugih strokovnih delavcev v zaporih, ki bodo tako veliko težje dočakali nove kolegice in kolege, ki bi vsaj za silo popolnili njihove vrste.
Nimam namena biti žaljiv, a vendar prav nobena od slovenskih političnih oblasti ni imela in tudi sedanja nima nekega odgovornega odnosa do pravosodnih policistov in tudi do vseh ostalih zaporskih uslužbencev, ki jih je že leta odločno premalo. Pravosodni policisti enostavno nimajo prepotrebnega časa za normalen počitek in za normalno socialno življenje ter seveda tudi ne za permanentno strokovno izobraževanje, usposabljanje v borilnih veščinah in uporabi prisilnih sredstev ter strelnega orožja, čeprav je vse našteto ključnega pomena za varno, strokovno in normalno delovanje zaporskega sistema.
Kadrovska in prostorska stiska v slovenskih zaporih je posledica nezadovoljive skrbi ministrstva za pravosodje in generalnega urada Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij, ki se že desetletja zadovoljujeta z neko abstraktno zgodbo o uspehu, zato tudi nismo priče ustreznejšemu razvoju slovenskega zaporskega sistema, ki je potreben temeljite vsebinske prenove in več novih, za zaporsko službo primernih, izobraženih in primerno usposobljenih pravosodnih policistov ter vseh drugih strokovnih sodelavcev, ki izvršujejo neposredno strokovno obravnavo obsojencev, pripornikov in gojencev v prevzgojnem domu.
V letnem poročilu o delu URSIKS za leto 2023 je navedeno, da je bilo v vseh Zavodih za prestajanje kazni Zapora (ZPKZ) in Prevzgojnem domu (PD) Radeče v letu 2023 opravljenih 86.251 nadur oziroma 10.000 več kot v letu 2022, ko jih
je bilo le 76.201, v letu 2023 pa so v sistemu URSIKS zabeležili tudi 136.500 ur bolniških odsotnosti. Na spletni strani URSIKS letnega poročila za leto 2024 še ni, a so po neuradnih informacijah številke še višje kot v letu 2023. Zaradi obilice nadur, ki jih večina pravosodnih policistov opravlja v povsem neenakomerno razporejenem delovnem času in stalnem nadurnem delu, ti dobesedno izgorevajo, saj se odrekajo normalnemu socialnemu in družinskemu življenju, poleg tega pa se nikoli ustrezno ne spočijejo, zato prepogosto prihajajo na delo fizično in psihično nepripravljeni. Moramo vedeti, da to delo terja spočitega in borilno sposobnega ter strokovno usposobljenega pravosodnega policista, ki se je sposoben soočati z nevarnostmi, ki jih prinaša zelo dinamična, psihosocialno zahtevna in tudi zelo nevarna zaporska populacija, saj so zapori v zadnjih štirih letih prenaseljeni s tujci, ki prihajajo iz tradicionalnih okolij Azije, Indije, Bližnjega vzhoda in Afrike. Večina prej omenjenih
ne zna nobenega od svetovnih jezikov in tudi ne poznajo evropske kulture, zato jih je skoraj nemogoče razumeti in še manj predvideti varnostne incidente, kajti vseh tujcev skupaj je več kot za dva nova ljubljanska zapora.
Vse polnoletne kandidatke in kandidate za pravosodne policistke in policiste ter druge strokovne delavce zaporov, ki bi svoj poklicni izziv poiskali v zaporih, pozivam, da se nemudoma obrnejo neposredno na URSIKS, ZPKZ in Prevzgojni dom, saj se ekonomski položaj vseh zaporskih uslužbencev počasi izboljšuje, v sindikatu pa se trudimo, da bi šlo vse skupaj še hitreje.
Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije