Do sredine leta 2017, ko je prišlo do pomembnega preobrata, so slovenski filmski ustvarjalci iz naslova avtorskih pravic prejemali bore malo. Tega leta pa sta AGICOA, združenje za mednarodno kolektivno upravljanje avdiovizualnih del s sedežem v Ženevi, in njegova luksemburška izpostava AGICOA Europe s slovenskim združenjem AIPA, ki ima dovoljenje Urada RS za intelektualno lastnino za kolektivno upravljanje avtorskih pravic avdiovizualnih del, sklenila dogovor o donaciji milijona evrov slovenski filmski industriji. Nakazana je bila Društvu filmskih producentov Slovenije in Društvu slovenskih producentov.
Po pojasnilih predstavnikov filmskih združenj je milijonska donacija AGICOA predstavljala gentlemanski dogovor za popravo preteklih krivic, ko niso prejemali sredstev iz naslova avtorskih pravic. Donacijo so porabili preudarno za delovanje posameznih društev, pri čemer so organizirali razne dogodke in delavnice, veliko dela in projektov pa opravili pro bono.
V naslednjem koraku sta producentski društvi donacijo razdelili še med osem drugih filmskih združenj (scenaristov, režiserjev, igralcev ...), od katerih je bilo eno v ustanavljanju. Z multilateralnim dogovorom so se filmske organizacije zavezale, da bodo donirana sredstva namenile za lastno delovanje in aktivnosti pri promociji in produkciji slovenskih avdiovizualnih del.
Kljub večletni odsotnosti sredstev od avtorskih pravic so filmska združenja soglašala, da bodo skupaj investirala donacijo z namenom povečati oziroma ohraniti vrednost prejetih sredstev. Po naših podatkih so takšno odločitev filmska združenja v sklenjenem dogovoru utemeljila s tem, da prejeta sredstva presegajo letne potrebe vsakega od njih.
Še istega dne, ko so filmska združenja sklenila medsebojni dogovor, so po naših podatkih podpisala pogodbo o upravljanju 950.000 evrov s podjetjem Mitsui Finance, v katerem je direktor in polovični lastnik nekdanji šef Adrie Airways Tadej Tufek. Mitsui Finance se je v pretežni meri ukvarjal s faktoringom, se pravi odkupom terjatev. Po zatrjevanju naših virov je bilo s pogodbo dogovorjeno, da bo Mitsui s sredstvi filmskih organizacij odkupoval terjatve in vlagal v finančne naložbe.
Poceni denar za faktorinške posle
Dogovorjena obrestna mera za vložena sredstva v Mitsui Finance naj bi po naših podatkih znašala okoli dva odstotka. Natančneje, znašala naj bi dva odstotka nad aritmetično sredino obrestnih mer dveh največjih bank za depozite do enega leta. Ta aritmetična sredina je bila leta 2017 in v kasnejših letih malenkost nad ničlo. Kljub temu se na prvi pogled zdi, da so filmarji, ki bi jih lahko opredelili kot nepoučene vlagatelje, v času nizkih bančnih obrestnih mer sklenili dober posel. Toda če upoštevamo samo naravo in tveganje naložbe – odkupovanje terjatev – je bila dogovorjena donosnost (pre)nizka. S tovrstnimi naložbami je bilo namreč mogoče dosegati bistveno višje donose, je prepričanih več finančnih strokovnjakov, ki niso želeli biti imenovani. To pomeni, da je Mitsui Finance od filmarjev dobil poceni denar za faktorinške posle oziroma odkupe terjatev, ki naj bi jih sicer v zadnjem času opustil. S filmskimi združenji je nato predčasno prekinil pogodbo, ki bi se sicer iztekla konec leta 2023. Po dostopnih podatkih za vlaganje 950.000 evrov filmska združenja od Mitsui Finance niso prejela nikakršnega zavarovanja. Na vprašanja o upravljanju sredstev za filmsko industrijo Tufek ni odgovoril.
Pod drobnogledom policije
Ko so se filmarji odločali o vlaganju sredstev iz prejete donacije za nekajletno obdobje, njihov cilj ni bil sredstva oplemenititi, ampak pripraviti kakovostne programe za njihovo porabo, so poudarili predstavniki filmskih združenj. Ker niso hoteli postati davčni zavezanci, združenja pa tudi niso imela vsa transakcijskih računov, jim je bilo svetovano, da donacijo za več let naložijo v varen finančni instrument. Ponudbe o donosih za načrtovano naložbo so prejeli od več finančnih ustanov, Nove Ljubljanske banke, banke Intesa Sanpaolo, borznoposredniške hiše Ilirika …, na koncu pa se odločili za finančni produkt Mitsui Finance. Takšno odločitev so nam utemeljili z višjim in varnim donosom, saj so jim pri Mitsui Finance zagotovili, da bodo sredstva naložena tudi v nemške in norveške obveznice. Po naših informacijah lahko z gotovostjo trdimo, da Mitsui Finance ni nabavil niti ene obveznice teh dveh držav.
Predstavniki filmskih združenj so povedali tudi, da so bili številni iz njihovih vrst zaradi vlaganj sredstev v Mitsui Finance vabljeni na policijo. Na vprašanja o preiskavi vlaganja sredstev filmskih združenj v Mitsui Finance so na policiji odgovorili, da »predkazenski postopek še poteka, zato vam zaradi interesa preiskave več podatkov ne moremo posredovati«.