Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je dolgoletnega generalnega direktorja Marijana Papeža že konec februarja imenoval za nov štiriletni mandat. K imenovanju mora soglasje podati tudi vlada, s čimer pa ta odlaša že več kot mesec dni, čeprav se Papežu mandat izteče prihodnji teden, 12. aprila.

Papeža je na glasovanju za njegov že šesti mandat podprlo 17 članov 27-članskega sveta zavoda, njegovo protikandidatko, Anjo Kopač, nekdanjo ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti iz vrst SD, pa devet. Ena glasovnica je bila neveljavna. Ker je bilo glasovanje tajno, ni znano, kako je glasovalo sedem predstavnikov vlade v svetu.

Pristojni minister za delo Luka Mesec, ki mu je ta teden s podpisom dogovora med socialnimi partnerji uspelo zaključiti zahtevna pogajanja o pokojninski reformi, je že večkrat ponovil, da podpira Papeževo imenovanje za še en mandat in da bo vladi predlagal, naj poda soglasje. »Pri pripravi pokojninske reforme sva intenzivno sodelovala, potrdil se je kot velik strokovnjak, ki je bil zelo pripravljen pomagati. Zaupam mu, da bomo z njim reformo tudi uspešno implementirali,« je ocenil za Dnevnik.

Papež uživa ne le Meščevo podporo, temveč podporo vseh treh ministrov Levice, so nam potrdili v stranki.

SD: Zavod potrebuje prevetritev vodenja

»Socialni demokrati smo izrekli podporo kandidatki dr. Anji Kopač, saj menimo, da ima kompetence in izkušnje, potrebne za vodenja te pomembne institucije. Prepričani smo namreč, da zavod, tudi v luči sprejemanja pokojninske reforme, potrebuje prevetritev vodenja in da bi bile spremembe pri vodstvu zavoda potrebne in dobrodošle,« pa so nam odgovorili v stranki SD. Iz odgovora bi bilo mogoče sklepati, da podpore njihovih ministrov Papežu (morda) ne bo.

Odločilni bodo torej glasovi ministrov Gibanja Svoboda, kjer pa se o zadevi niso želeli izreči, češ da bo o tem odločala vlada, ko bo dobila ustrezen predlog. Luka Mesec nam je pojasnil, da je »o tem na vezi s predsednikom vlade« in ga namerava opomniti, da je prihodnji teden skrajni rok za podajo soglasja. Na ministrstvu za delo so gradivo za odločanje že pripravili.

Je kriva Golobova zamera?

Razlog, zakaj Golob te točke toliko časa ne uvrsti na dnevni red, bi lahko iskali v čakanju na zaključek pogajanj o pokojninski reformi in podpis dogovora, da se ne bi ti dve vprašanji preveč prepletali. Pogajanja so bila s podpisom dogovora zaključena v sredo, toda na četrtkovi vladni seji te točke še ni bilo. Na uradu vlade za komuniciranje na vprašanje, kdaj bo vlada o tem odločala in zakaj še ni, niso odgovorili.

Po neuradnih informacijah pa bi bilo zavlačevanje predsednika vlade lahko povezano tudi z njegovim nedavnim političnim sporom s SDS glede odmernih odstotkov, zaradi česar je slednja zoper vlado vložila interpelacijo. Golob je namreč izjavil, da je vlada Janeza Janše leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove, in sicer za skoraj 20 odstotkov, s čimer je upokojencem poslabšala položaj. V SDS so nasprotno poudarili, da so z reformo dejansko zaustavili padec pokojnin in da Golob zavaja v slogu »Janševi so vam znižali odmero, mi vam jo popravljamo«.

Papež je bil v zvezi s sporom modro tiho. Na novinarska vprašanja je odgovoril, da gre za politično zadevo, v katero se ne želi vmešavati. Je pa potrdil, da drži, kar je o tej temi že napisal. V obsežni analizi vpliva odmernih odstotkov je pred časom kot strokovnjak za pokojninski sistem jasno zapisal, da »se je z ZPIZ-2 ustavilo padanje vrednotenja pokojninske dobe« in da tudi po toliko letih »nekateri še ne razumejo, da je šlo samo za matematični preračun, in še vedno se, celo v državnem zboru RS, slišijo izjave, da so se odmerni odstotki znižali za več kot 20 odstotkov in posledično tudi pokojnine, kar seveda ne drži«. ZPIZ-2 je sicer znižal odmerni odstotek, a se je zaradi spremenjenega izračuna pokojnina odmerila od višje osnove. S tem je Papež potrdil navedbe SDS, kar naj bi bil razlog za Golobovo zamero. 

Reforma izziv za nov mandat

Marijan Papež je že ob imenovanju na svetu zavoda izrazil upanje, da bo vlada podala soglasje. Vnovično imenovanje razume kot potrditev do zdaj opravljenega dela, hkrati pa kot izziv za naprej. »Pred nami je, upajmo, nova pokojninska reforma, zavod pa jo bo moral dobro izvesti. A že v preteklosti smo pokazali, da smo ekipa, ki zmore marsikaj tudi ob spremembah zakonodaje,« je poudaril.

Priporočamo