Urban Klavžar, nekdanji mladinec madridskega Reala in z njim prvak mladinske evrolige, na tem finalnem turnirju žal ni stopil na parket, a vseeno je sezono prebil in igral v tem odličnem košarkarskem pogonu, s tem pa je Sloveniji kot prvi doslej priigral še en pomemben naslov v zbirki košarkarskih dosežkov, ki je še posebej pomemben, ker je finale lige NCAA največji posamični košarkarski dogodek v ZDA in drugi največji športni dogodek onkraj luže za Super Bowlom, ameriško univerzitetno košarkarsko tekmovanje pa je legendarno po tem, da tradicionalno prispeva največ igralcev v kadrovski bazen lige NBA in vse bolj tudi evrolige in je v preteklosti dalo nekatera največja imena svetovne košarke.

Ekipa Florida Gators je na čelu z mladim (letnik 1985) trenerjem Toddom Goldnom v finalni tekmi lige NCAA sicer igrala četrtič v svoji zgodovini, pri čemer je bila v letih 2006–07 dvakrat zaporedoma prvak; med igralci te generacije se spomnimo predvsem Ala Horforda in Joakima Noaha. Košarkarji Houston Cougars pa so na zaključnem turnirju NCAA letos nastopili tretjič v svoji 80-letni zgodovini in prvič po sanjskem obdobju 1983–84, ko so v finalu igrali dvakrat zapored in obakrat izgubili; nosilna igralca tiste generacije, imenovane Slama Jama, sta bila kasneje slavna Clyde Drexler in Hakeem Olajuwon, slednji pa je v letih 1994–95 z Raketami iz Houstona dvakrat osvojil tudi ligo NBA. Žal so Teksačani še tretjič ostali brez naslova, kar je še posebej boleče tokrat, ko so v polfinalu, kot rečeno, presenetljivo in čudežno premagali visoko favorizirano ekipo univerze Duke, danes pa so v finalu proti Floridi še sredi drugega polčasa vodili z dvomestno prednostjo, tesno tudi še 45 sekund pred koncem tekme, a prednost v tesni in nervozni končnici po lastnih neumnostih in celo neuspelem zadnjem napadu zapravili.

Prvo ime ekipe s Floride na tem zaključnem turnirju v San Antoniu je bil nedvomno branilec Walter Clayton Jr., ki je v polfinalu proti Auburnu (79:73) dosegel kar 34 točk. Tako kot danes je tudi proti Auburnu Florida vseskozi zaostajala, izenačila šele sredi drugega polčasa in tekmo zlomila kakšno minuto pred koncem. V današnjem finalu je bil prispevek Klavžarjevih soigralcev bolje razporejen: Clayton je dosegel 11 točk in 7 podaj, a je potegnil drugi branilec Will Richard (18 točk), verjetno najbolj raznovrsten pa je bil avstralski center Alex Condon z 12 točkami in 7 skoki. Walter Clayton Jr. je izjemen branilec in bo junija med višje rangiranimi igralci na naboru lige NBA, vsekakor v prvem krogu izbora. Pri Houstonu je na zaključnem turnirju blestel predvsem branilec L. J. Cryer, ki je v polfinalu sam držal korak z univerzo Duke (26 točk), v današnjem finalu (19 točk, 6 skokov) pa je manjkal prispevek soigralcev, med katerimi nihče ni dosegel dvomestnega števila košev.

 

Razočaranje pri Dukeu in Flaggu

Ne da bi kakorkoli zmanjševali vrednost naslova ekipe s Floride, pa je ljubiteljem košarke lahko po svoje žal, da v finalu nismo mogli gledati univerze Duke in njihovega najboljšega igralca Cooperja Flagga. V bistvu je še zdaj, z rahle časovne razdalje, neverjetno, kako je Duke izgubil polfinalno tekmo proti univerzi Houston: ne samo zato, ker je Flagg dosegel 27 točk, 7 skokov in 4 podaje, ampak zlasti ker so še osem minut pred koncem tekme vodili za 14 točk in še 35 sekund pred koncem za šest točk. A potem kot da je nekdo ugasnil luč in Houston je z delnim izidom 9:0 preobrnil izid in zmagal s 70:67, pri čemer je bil Flagg še tragični junak, ker je od blizu zgrešil zadnji met za zmago pri točki prednosti za Houston. Legendarni trener te univerze Mike Krzyzewski bo tako moral še počakati, da kak naslov na Duke prinesejo še njegovi nasledniki, čeprav se je zdelo, da jim ga letos res nihče ne more vzeti.

Pri Houstonu so iskreno priznali, da so predvidevali, da bo Flagga iztirila vsa medijska pozornost tik pred najbolj pomembno tekmo leta. V soboto zjutraj je bil namreč razglašen za najboljšega igralca letošnje sezone v NCAA, s čimer je nasledil Zacha Edeyja, ki je danes že prvi center ekipe Memphis v ligi NBA. Flagg je šele četrti igralec po Kevinu Durantu, Anthonyju Davisu in Zionu Williamsonu, ki je postal najboljši igralec v prvi sezoni v ligi NCAA, torej kot novinec, in sploh prvi v zgodovini, ki mu je to uspelo po tem, ko je bil najboljši igralec tudi v srednješolski (kolidž) košarki. Dodajmo, da bo Flagg tudi na letošnjem naboru lige NBA prva izbira, verjetno ga bo kupil Utah Jazz. Gre res za zunajserijskega talenta, kakršnega redko vidimo: čeprav je 205 cm visoki krilni igralec, lahko igra na kateremkoli igralnem položaju, od tega, da vodi žogo, podaja, ker ima izjemni pregled nad igro, prodira pod koš, zadeva trojke, zabija, pobira odbite žoge, skače … Ljubitelji košarke bi rekli, da še najbolj spominja na Tonija Kukoča v najboljših letih evropske košarke, je pa tudi novo veliko belsko upanje zahtevne ameriške košarkarske javnosti, zato so vanj uperjena toliko večja pričakovanja in psihološko breme zanj toliko težje.

Pri ženskah prvak spet Uconn

Trener Geno Auriemma je znova dokazal, da je še vedno prvo trenersko ime v ženski košarki na svetu: z univerzo Uconn (Connecticut) je že dvanajstič osvojil prvenstvo NCAA, prvič po letu 2016 sicer, ko so bili prvaki kar štirikrat zapored. Tokrat je imel v svojih vrstah najmočnejše orožje, branilko Paige Bueckers, ki bo na letošnjem naboru lige NBA prva izbira, toda največ zaslug za izjemno finalno zmago proti lanskim prvakinjam iz Južne Karoline z 82:59 (in v polfinalu proti UCLA s 85:51) imata vseeno druga branilka Azzi Fudd in pa predvsem krilna igralka Sarah Strong. Združene države imajo tako v ženski košarki s Paige Bueckers in z lanskim prvim izborom NBA Caitlin Clark znova izjemno generacijo igralk, najmanj na ravni Brittney Griner in Breanne Stewart, ki sta ZDA vodili do treh zaporednih zlatih medalj na zadnjih olimpijskih igrah.

Priporočamo