Mednarodna nogometna zveza Fifa načrtuje takojšnjo spremembo pravil za izvajanje enajstmetrovk, ki bi lahko začela veljati že v izločilnih bojih letošnjega svetovnega prvenstva, poroča The Athletic. Cilj predloga je poenostavitev dolgotrajnih postopkov in preprečevanje, da bi ena ekipa pridobila preveliko psihološko prednost pred odločilnimi streli z bele točke.

Če bo Mednarodni odbor za nogometna pravila (IFAB) predlog uradno odobril, bodo nova pravila začela veljati že 28. junija, ko se začne osmina finala turnirja.

Trenutni protokol predvideva dva ločena meta kovanca tik pred začetkom kazenskih strelov. Prvi met določa, katera ekipa bo streljala prva, drugi pa izbira gol, na katerega se bo streljalo. Po novem predlogu Fife bi sodnik kovanec vrgel samo enkrat. Zmagovalec tega meta bi izbral eno od dveh možnosti – bodisi vrstni red streljanja bodisi stran igrišča. Preostala odločitev bi avtomatično pripadla nasprotni ekipi.

Krajšanje predpriprave na strele je del širših prizadevanj krovne organizacije za zmanjšanje mrtvega časa med tekmami.

Kritiki trenutnega sistema opozarjajo, da lahko ena ekipa z zmago pri obeh metih kovanca pridobi nepošteno prednost. To se je nedavno zgodilo v finalu lige prvakov, ko je Paris Saint-Germain dobil oba meta in si zagotovil tako izvajanje pred svojimi navijači kot tudi psihološko prednost prvega strela. Številne športne študije namreč kažejo, da imajo ekipe, ki enajstmetrovke izvajajo prve, statistično večjo verjetnost za zmago, saj je pritisk na drugem izvajalcu večji.

Krajšanje predpriprave na strele je del širših prizadevanj krovne organizacije za zmanjšanje mrtvega časa med tekmami. Na letošnjem prvenstvu so sodniki že prejeli strožja navodila glede natančnega merjenja sodnikovega podaljška zaradi zavlačevanja igre in odmorov za osvežitev.

Priporočamo