Piščanec kung pao oziroma gong bao ji ding je še ena izmed jedi, ki so z Daljnega vzhoda prišle v Evropo in ZDA ter tamkaj v sicer modificiranih različicah postale neverjetno priljubljene. V sodobni kulinariki tako obstaja veliko različic tega z arašidi, čilijem in poprom obogatenega piščanca, s tem da se na Zahodu pogosto pripravljajo blažje različice, ki vsebujejo veliko manj pekočine.

Piščanec kung pao

Sestavine

Piščanec in marinada:

       500 g       piščančjih prsi

       1 žlica       sojine omake

       1 žlica       koruznega škroba

       1 žlička       riževega vina (vermuta ali šerija)

Omaka:

       2 žlici       sojine omake

       1 žlica       riževega kisa

       1 žlica       sladkorja

       1/4 skodelice       piščančje jušne osnove (ali vode)

       1/2 žličke       koruznega škroba

Preostale sestavine:

       2 žlici       olja za praženje

       2 stroka       česna

       1 žlička       naribanega ingverja ali ingverja v prahu

       8–10       suhih čilijev (odvisno od zaželene ostrine)

       1 žlička       zrn sečuanskega popra (ali navadnega popra)

       1       zelena paprika

       1       rdeča paprika

       1/2 skodelice       praženih neslanih arašidov

Priprava

1       Piščanca narežemo na majhne koščke in ga mariniramo v skledi s sojino omako, koruznim škrobom in riževim vinom. V marinadi ga pustimo vsaj dvajset minut, lahko pa tudi dlje.

2       V manjši skledi zmešamo vse sestavine za omako (sojino omako, rižev kis, sladkor, piščančjo osnovo in koruzni škrob) ter dobro premešamo, da se sladkor in škrob raztopita.

3       V veliki ponvi ali voku segrejemo eno žlico olja na srednje visoki temperaturi, dodamo koščke piščanca in ga pražimo, dokler ne postane zlatorjav, nakar ga odstranimo iz ponve in postavimo na stran.

4       V isto ponev dodamo preostali žlici olja, nasekljan česen, ingver, suhe čilije in poper ter vse skupaj pražimo nekaj sekund, da zadiši, in dodamo na drobne kocke narezano papriko, da se nekoliko zmehča.

5       Piščanca vrnemo v ponev in prelijemo z omako ter dobro premešamo, da se sestavine enakomerno povežejo in omaka zgosti, na koncu pa dodamo še arašide, vse skupaj na hitro premešamo in odstavimo z ognja. Piščanca kung pao, tako kot veleva običaj na Kitajskem, postrežemo z belim rižem.

Kot pravi legenda, je jed poimenovana po Dingu Baozhenu (1820–1886), visokem uradniku v času vladanja dinastije Čing, oziroma po njegovem nazivu za varuha palače – gongbao ali v eni izmed oblik kitajskega jezika kung pao. Ding naj bi kot mladenič padel v reko, iz katere ga je izvlekel mimoidoči, in ko je kasneje postal velecenjen aristokrat, je obiskal svojega rešitelja. Ta mu je ponudil piščanca v pikantni omaki z arašidi, kar je cesarjevega birokrata tako navdušilo, da je pripravo jedi naročil svojemu osebju, recept pa je med svojimi obiski po deželi neumorno širil naokrog.

Brokolijeva juha / Foto: Getty Images

Brokolijeva juha / Foto: Getty Images

Brokolijeva juha s čedarjem

Sestavine:

1 žlica       masla

1       velika čebula

2       večja korenčka

1       steblo zelene

2       stroka česna

1/2       čajne žličke paprike v prahu

700 ml       zelenjavne jušne osnove

400 g       brokolija

0,4 l        mleka

115 g       čedarja

       sol in poper po okusu

Priprava:

V večjem loncu na zmernem ognju stopimo maslo, dodamo sesekljano čebulo, korenček in zeleno ter med pogostim mešanjem dušimo deset minut. Dodamo česen in papriko ter še minuto kuhamo na srednjem ognju. Nato v lonec vlijemo jušno osnovo ter brokoli, ki ga pustimo kuhati toliko časa, da se zmehča. Prilijemo mleko in kuhamo na malem ognju, dokler se juha ne segreje, nato dodamo še nariban sir ter mešamo toliko časa, da se popolnoma stopi. Juho postrežemo s krotoni, jušnimi kroglicami ali popečenim kruhom.

V svojem času je bil Ding kar precej cenjena politična osebnost, med drugim je zaslovel tudi z zadušitvijo različnih uporov lokalnih kmetov, tako da je postal guverner severovzhodne province Shandong, kasneje pa še province Sečuan. Ker je bil v svojem času čislan gospod, se je tako kot mnogi cesarski uradniki, zlasti tisti, ki so bili specializirani za dušenje kmečkih uporov, po končani kulturni revoluciji znašel v nemilosti novih oblasti. Porušili so njegov dvorec pa tudi spominski tempelj, ki je nosil njegovo ime, revolucionarji pa so se znesli še nad njegovim piščancem in ga zaradi politične nekorektnosti preimenovali v hula jiding oziroma v »začinjenega piščanca«.

Pomaranče s čokolado / Foto: Getty Images

Pomaranče s čokolado / Foto: Getty Images

Kandirane pomaranče s čokolado

Sestavine:

2       večji pomaranči, po možnosti ekološke pridelave

200 g       sladkorja

100 ml       vode

150 g       temne čokolade

Priprava:

Pomaranče dobro operemo in narežemo na tanke rezine (debele približno tri do štiri milimetre). V kozici zavremo vodo in sladkor ter mešamo, dokler se sladkor popolnoma ne raztopi. Dodamo pomarančne rezine in jih kuhamo na nizkem ognju približno 45–60 minut, dokler se ne zmehčajo in postanejo rahlo prozorne. Rezine poberemo iz sirupa in jih položimo na rešetko ali peki papir. Pustimo, da se sušijo vsaj štiri ure. Temno čokolado stopimo nad vodno kopeljo in vanjo do polovice pomočimo kandirano pomarančo ter jo odložimo na peki papir. Rezine damo v hladilnik, da se čokolada hitreje strdi.

Rehabilitacijo in spremembo v staro ime je kung pao doživel šele v osemdesetih letih 20. stoletja, ko je Kitajsko vodil reformist Deng Xiaoping. Kung pao je danes ena najbolj poznanih izvoznih jedi, kako zelo so Kitajci ponosni nanjo, pa pripoveduje tudi zgodba o tem, da so leta 2017 z njo postregli ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu med njegovim obiskom na Kitajskem, koščki pikantnega piščanca pa so se znašli celo v vesolju, saj jih tamkaj med svojimi vesoljskimi misijami malicajo tajkonavti. 

Priporočamo