PORTOGRUARO – Orodje za povezovanje in sodelovanje, ki omogoča, da skupnost poskrbi za starejše osebe s krhkostjo ali ranljivostjo ter njihove družine, pri čemer je posebna pozornost namenjena krepitvi preostalih sposobnosti.

V okviru evropskega projekta Interreg Italija-Slovenija «CrossCare 2.0» so bili vzpostavljeni Skupnostni dogovori na različnih lokacijah: v Venetu v mestih Portogruaro in Caorle, v Furlaniji - Julijski krajini v mestih Sacile in Trst, ter v Sloveniji v Ljubljani in Grosupljem. Trenutno je dogovorom pristopilo 53 organizacij: 19 v Sacilu, 16 v Trstu, 10 v Portogruaru, 2 v Caorleju ter 6 v Ljubljani in Grosupljem. Prihajajo že nove zahteve za pristop, kar potrjuje, da je CrossCare 2.0 projekt, ki spodbuja nove povezave z namenom aktivnega staranja in deljenega obvladovanja ranljivosti.

Veneto, Furlanija - Julijska krajina in Slovenija skupaj naslavljajo skupni izziv staranja prebivalstva na čezmejnem območju. 15 partnerjev je združenih za krepitev sodelovanja in upravljanja javno-zasebnih odločitev med institucijami in ključnimi izvajalci socialnozdravstvenih storitev za oskrbo starejših v Programskem območju. Projekt “CrossCare 2.0. Integrirane in skupne strategije za kapitalizacijo modela CrossCare” se je začel oktobra lani in je sofinanciran z več kot 529.000 evri iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR), enega glavnih finančnih orodij kohezijske politike EU. Projekt je del programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021–2027, s skupnim proračunom več kot 662.000 evrov.

Na novinarski konferenci, ki je potekala 31. januarja v sejni dvorani Mestne hiše v Portogruaru, so predstavili trenutni napredek projekta. Dogodek so obogatili govorci, med katerimi so bili župan Luigi Toffolo, predsednica Residenza Francescon Caterina Pinelli, predsednik Cooperativa Itaca Paolo Castagna, Anna Franco vodja U.O. Cooperazione Territoriale e Macrostrategie Europee della Regione del Veneto, direktorica UOC primarna oskrba Ulss 4 Veneto Orientale Simona Sforzin ter regionalni svetnik Fabiano Barbisan.

Posebna pozornost je bila namenjena trem vključenim regijam. Svoje poglede so predstavili Daniele Dal Ben, direktor Residenza Francescon, Azzurra Lanfranconi, vodja projekta pri Cooperativa Itaca, Raffaella Barro, direktorica Don Moschetta iz Caorleja, Aldo Pahor, predsednik Asp Itis iz Trsta, slovenska partnerja Miha Kranjc, direktor DEOS, in Metka Velepec Šajn, direktorica DSO Grosuplje, Teresa Griggio, predstavnica svetovalnega podjetja Sinodé.

PROJEKT

Projekt CrossCare 2.0, ki traja 21 mesecev, se bo zaključil 30. junija 2025 (zaradi trimesečnega podaljšanja). Gre za kapitalizacijo modela, ki je bil razvit v okviru prejšnjega projekta CrossCare, z namenom ponuditi ustrezen odziv na staranje prebivalstva – skupni izziv Programskega območja. Na srednji rok bo ta projekt pomembno vplival na zdravstvene in socialne politike v Venetu, Furlaniji - Julijski krajini in Sloveniji.

ČEZMEJNA DEUŽBENA INOVACIJA

Inovativen pristop projekta je vključeval spodbujanje dialoga za vzpostavitev čezmejnih skupnostnih dogovorov na lokalni ravni. Cilj je podpreti model integrirane in posamezniku prilagojene oskrbe starejših in njihovih družin, v sinergiji med javnimi in zasebnimi storitvami, s sodelovanjem civilne družbe ter vseh formalnih in neformalnih akterjev na lokalnem območju.

Ta projektni rezultat je že vzbudil zanimanje pri fundaciji Terzjus, ki je v projektu CrossCare 2.0, še posebej v procesu vzpostavljanja skupnostnih dogovorov, prepoznala zgleden model dialoga med združenji, prostovoljci, javnimi organi in tretjim sektorjem. Fundacija Terzjus bo s pomočjo intervjujev s projektnimi partnerji iz Italije spodbujala participativna srečanja za promocijo skupnostnih dogovorov kot uspešen primer izkoriščanja potenciala lokalnih skupnosti.

SKUPNOSTNI DOGOVORI

Skupnostni dogovori, ki so bili podpisani, so sicer podobni v svoji obliki, vendar prilagojeni značilnostim vsakega posameznega območja, saj odražajo specifične značilnosti vsake skupnosti. Gre za orodje, ki spodbuja oskrbo na domu, zagotavlja formalno in neformalno spremljanje starejših, ter spodbuja ukrepe za aktivno staranje in preventivo.

Krepitev modela CrossCare® temelji na vzpostavljanju skupnostnih dogovorov, ki so rezultat procesa vključevanja skupnosti. Dogovori predstavljajo mrežni sporazum, v katerem aktivno sodelujejo vse javne in zasebne organizacije na posameznem območju, ki so izrazile pripravljenost podpreti starejšo populacijo in sodelovati pri skupni oskrbi ranljivih skupin. V lokalnem kontekstu skupnostni dogovori omogočajo trajno vzpostavitev bližnjih socialnih mrež ter krepijo in formalizirajo že obstoječe sodelovanje.
Ključni element dogovora na lokalni ravni je priprava Smernic za vzpostavitev skupnostnih dogovorov, ki vključujejo oblikovanje lokalnih upravnih odborov z multidisciplinarno sestavo, ki vključuje tako javne kot zasebne akterje. Pred podpisom dogovorov je bila izvedena kratka izobraževalna delavnica, ki jo je vodila družba Sinodè. Namen dogovorov je javnim organom, tretjemu sektorju in posameznikom zagotoviti orodja za razmislek ter pravni okvir, v katerem lahko skupnost izrazi svojo solidarnost in deluje v mrežnem okolju.

RAZVOJ PROJEKTA V PORTOGRUARU IN CAORLEJU

Glavni cilj, ki ga je v Portogruaru zasledovala Residenza Francescon v okviru projekta CrossCare 2.0, je pomembno okrepiti sodelovanje med vsemi akterji, ki so podpisali skupnostni dogovor na lokalni ravni. Cilj je preoblikovati Portogruaro v pravo skupnost, prijazno do starejših. Prvi konkreten korak v tej smeri bo revitalizacija Centra Pertini skozi inovativen projekt, ki bo razvil policentričen družbeni center za starejše. Ta pobuda bo vključila tako mestno središče kot tudi okoliške kraje, kar bo zagotovilo vključujoč in razpršen pristop na celotnem območju ter okrepilo vlogo Centra Pertini kot referenčne točke za starejšo skupnost.

V Caorleju je občinska uprava z zanimanjem spremljala dialog, ki ga je na tem območju spodbujal Azienda Speciale Don Moschetta. Izobraževalni dogodki, izvedeni v zadnjih mesecih v okviru projekta, so pokazali močno mrežno razsežnost, osredotočeno na pomoč starejšim z ranljivostmi. Ta prizadevanja so pripeljala do podpisa skupnostnega dogovora med Don Moschetta in Centrom Sollievo – Združenje Il Faro.

SKUPNOST ODGOVARJA. Seznam vseh podpisnikov

Portogruaro (10): Občina Portogruaro, Residenza Francescon, Ads Rete di Solidarietà, Anteas Venezia, Karitas, Rdeči križ, In Famiglia, Aps Pertini, San Vincenzo de Paoli in Univerza za tretje življenjsko obdobje.

Trieste (14): Občina Trst, Asp itis, Oltre quella sedia – Svet invalidov, Aris, Skupnost Sant’Egidio, Anteas, Federvol Fvg ets, Društvo esperantistov, Ugorà, Hangar Teatri/Teatro degli Sterpi, Muzej Bora, Alice Trieste ets, Karitas, Univerza v Trstu.

Sacile (19): Občina Sacile, Servizio sociale dei Comuni Livenza Cansiglio Cavallo, Cooperativa sociale Itaca, AsFO, Auser, Društvo za balinanje Sacile, Svetovalni center La Vela, Anmic, Fundacija Alvise, Karitas dekanije Sacile, Združenje Serenissima, Univerza za tretje življenjsko obdobje Sacile in Alto Livenza, Združenje Ensemble Serenissima, Združenje Piccolo Teatro Città di Sacile, Združenje Circolo della Cultura Del Bello, Filharmonični inštitut mesta Sacile, Združenje San Pietro Apostolo, Župnija San Nicolò in SpiCGIL.

Caorle (2): Azienda speciale Don Moschetta in Center Sollievo – Združenje Il Faro.

Slovenia (6): DEOS, celostna oskrba starostnikov, d.o.o., Dom starejših občanov Grosuplje, Občina Grosuplje, Zdravstveni dom Grosuplje, Zavod Aktivna starost so.p., Moj načrt, družba za zagotavljanje osebnih storitev, d.o.o.

PARTNERJI

Projekt CrossCare 2.0 vodi Cooperativa sociale Itaca kot vodilni partner in vključuje partnerstvo, sestavljeno iz 15 organizacij in institucij. Partnerji prve ravni so vodilni partner Itaca, Aps ITIS, Ipab Residenza per Anziani Giuseppe Francescon, DEOS celostna oskrba starostnikov d.o.o., Dom starejših občanov DSO Grosuplje, Azienda speciale Don Moschetta.

Pridruženi partnerji Azienda sanitaria Friuli Occidentale, Azienda unità locale Socio Sanitaria 4 Veneto Orientale, Občina Portogruaro, Občina Sacile, Federsanità ANCI Furlanija - Julijska krajina, Socialna služba občin Livenza Cansiglio Cavallo, Združenje koncesionarjev domov za starejše, Zavod Aktivna Starost so.p., Univerzitetna zdravstvena ustanova Giuliano Isontina.

Program Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027 je evropski program čezmejnega sodelovanja. S financiranjem projektov sodelovanja med italijanskimi in slovenskimi partnerji program bogati čezmejno območje s skupnimi ukrepi in naložbami za izboljšanje kakovosti življenja prebivalstva, hkrati pa varuje in spodbuja kulturno in naravno dediščino.

 

Več informacij: www.ita-slo.eu.

Priporočamo