Države članice EU so ocenjene z oceno od 1 do 100, pri čemer 1 pomeni popolno neenakost, 100 pa popolno enakost. Naša država je v letu 2024 presegla 70 točk, natančneje 70,1 točke, kar je 0,7 točke več v primerjavi z minulim letom. To jo že nekaj let zapored umešča na 12. mesto, tik pod povprečje EU, ki je 71 točk.

Slovenija se je najbolj izboljšala na področju moči

Glavni dejavnik pri izboljšanju ocene Slovenije v primerjavi z lani je na področju moči, kar gre pripisati predvsem večji udeležbi žensk na položajih odločanja v politiki. Naša država si prizadeva za uravnoteženo zastopanost na položajih odločanja tudi v gospodarstvu. Pred kratkim je bila sprejeta novela zakona o gospodarskih družbah, katere namen je spodbuditi gospodarske družbe k doseganju bolj uravnotežene zastopanosti žensk in moških na najvišjih vodilnih mestih. »Pomemben del strateških ciljev in delovanja A1 Slovenija je področje ESG​, znotraj katerega pozornost namenjamo tudi raznolikosti, enakosti in vključenosti. Zavzemamo se za uravnoteženo zastopanost spolov na vseh ravneh podjetja, na vodstvenih položajih želimo zato delež žensk najkasneje do leta 2030 povečati na 40 odstotkov. Delovanje znotraj panoge telekomunikacij, ki tradicionalno velja za pretežno moško, predstavlja izziv pri zastopanosti žensk tako na vodstvenih položajih kot tudi med vsemi zaposlenimi. Ne glede na to s številnimi ukrepi izziv uspešno premagujemo. Trenutni delež žensk, zaposlenih v podjetju, znaša 45 odstotkov, njihova zastopanost na vodstvenih položajih pa je 34-odstotna,« nam je na vprašanje, kako si v A1 Slovenija, ki je finalist Zlate niti med velikimi podjetji, prizadevajo za uravnoteženo zastopanost žensk in moških na najvišjih vodstvenih položajih, odgovorila Urška Gašperšič, vodja HR-službe v A1 Slovenija.

Gašperšič, vodja HR službe v A1 Slovenija

 

Vse, kar počnemo, počnemo z veliko odgovornostjo do zaposlenih in družbe. S številnimi ukrepi in aktivnostmi s ponosom ustvarjamo prijetno delovno okolje in skupnost, ki jo vsakodnevno živimo tudi zunaj našega delovnega časa. To bomo nadaljevali tudi v prihodnje, saj se zavedamo, da je rušenje stereotipov pomemben del na poti do vključujoče in enakopravne družbe na vseh področjih našega življenja, pravi Urška Gašperšič iz A1 Slovenija

V vodstveni ekipi podjetja Plastika Skaza je delež žensk 31-odstoten, kar je pozitiven kazalnik njihove usmerjenosti k večji vključitvi žensk v ključne odločevalne pozicije. »Poleg tega imamo sposobne ženske na drugih vodstvenih položajih, kot je denimo namestnica vodje proizvodnje, ki je letos prevzela to funkcijo. Prav tako nas veseli, da ženska uspešno vodi delovno mesto vodje izmene v proizvodnji, kjer je sicer tradicionalno večja prisotnost moških. Pri zasedanju vodstvenih položajev aktivno spodbujamo ženske, da prevzemajo vodilne vloge, kar je v skladu z našimi vrednotami poguma in napredka. Naša solastnica Tanja Skaza je bila dvakrat nagrajena s prestižno nagrado za izjemen prispevek k razvoju ženskega podjetništva v srednji in jugovzhodni Evropi, kar potrjuje njeno zavezanost temu cilju. Na javnih nastopih pogosto izpostavi pomen žensk na vodstvenih mestih in vrednost ženskega načina vodenja. Tanja in Igor Skaza sta tudi ustanovitelja Inštituta Skaza, ki izvaja Akademijo za ženske, osredotočeno na njihovo osebno in poslovno rast. Inštitut podjetnikom in podjetnicam zagotavlja tudi druga orodja za izboljšanje vodstvenih sposobnosti in osebne rasti, s čimer jih spodbuja k boljši rabi svojih potencialov, gradnji močnejše blagovne znamke in širjenju na nove trge,« nam je odgovoril Niko Medved, pomočnik direktorja podjetja Plastika Skaza, kjer je zaposlenih 242 ljudi, od tega je 52 odstotkov moških in 48 odstotkov žensk.

Niko Medved, pomočnik direktorja Plastike Skaza:

Niko Medved, Plastika Skaza

Naša inovativnost se odraža tudi v upravljanju kadrov, saj verjamemo, da lahko podjetje raste le, če z njim rastejo tudi zaposleni. Enake priložnosti omogočamo vsem ne glede na spol. Pri nas živimo slogan Vsi delci štejejo, saj verjamemo, da različne perspektive obogatijo naše delovno okolje in prispevajo k skupnemu uspehu.

Najboljši rezultat pri merjenju indeksa enakosti spolov v EU tudi letos dosega Švedska (82), ki kot edina država članica presega mejo 80 točk, sledita ji Danska in Nizozemska (obe 78,8). Najslabše se je tudi letos odrezala Romunija (57,5), ki ji sledita Madžarska (57,8) in Grčija (59,3).

Kritičen upad na področju znanja

Po drugi strani je za Slovenijo precej kritičen upad indeksa na področju znanja, kar je predvsem posledica zmanjšanja števila točk na podpodročju segregacije za 1 točko, kjer Slovenija s 46,1 točke zaseda 25. mesto (padec za tri mesta od leta 2021). Pri nas namreč izziv za prihodnost predstavlja spolna segregacija na področju izobraževanja. 42 odstotkov študentk v primerjavi s 17 odstotki študentov se šola na področju izobraževanja, zdravstva in blaginje ali humanistike in umetnosti. Kako pa naša finalista, A1 Slovenija in Plastika Skaza, spodbujata enakost spolov na področjih, kjer je tradicionalno manjša zastopanost žensk? »Na vseh področjih našega delovanja smo zavezani k enakopravnosti in spodbujanju raznolikosti. Manjšo zastopanost žensk v našem podjetju opažamo na tako imenovanih STEM-področjih, to so področja znanosti, tehnologije, inženiringa in matematike. Posebno pozornost posvečamo ozaveščanju tako naših zaposlenih kot tudi zunanjih javnosti. Tako smo v minulem letu pripravili e-izobraževanje na temo nezavednih predsodkov, ki je bilo obvezno za vse zaposlene, na voljo pa imajo tudi izobraževanje s področja raznolikosti. Za vodje, ki imajo ključno vlogo v procesu izbire bodočih sodelavk in sodelavcev, smo pripravili smernice za nepristranskost pri zaposlovanju žensk in napredovanju zaposlenih obeh spolov, o enakopravnosti spolov pa jih izobražujemo tudi na delavnicah. Prepričani smo, da so ženske izjemne vodje svojih področij in ekip, zato smo organizirali tudi delavnico Ženske v vodenju, kjer smo se še zlasti podrobno osredotočili na ženske vodje, njihovo vlogo, lastnosti, zaradi katerih lahko še toliko bolj prispevajo k uspehu in dobremu počutju svojih ekip, ter reševali izzive, s katerimi se na poti vodenja morebiti soočajo,« je pojasnila Gašperšičeva.

Indeks enakosti spolov.

Glavno vlogo imajo tehnični poklici

V Plastiki Skazi za delovna mesta v proizvodnji pomembno vlogo igrajo tehnični poklici, kot so strojni tehniki, mehatroniki in strokovnjaki za avtomatizacijo ter robotizacijo. Njihova proizvodnja je že močno avtomatizirana in robotizirana, kar je omogočilo večjo produktivnost in kakovost, hkrati pa boljšo ergonomijo delovnih mest. »V prihodnosti bomo še naprej pospeševali ta razvoj, saj z avtomatizacijo odpremo nove priložnosti za zaposlene. Z našim projektom Skaza 5.0 smo naredili velik tehnološki korak naprej, kjer smo avtomatizirali ponavljajoče naloge. Zaposleni se bodo zdaj lahko bolj osredotočili na naloge, ki zahtevajo več kreativnosti in analitičnega mišljenja, kar jim bo omogočilo tako osebno kot strokovno rast. To je priložnost, ki je odprta tudi za ženske, ki se vse pogosteje odločajo za tehnične poklice. Zanje sta avtomatizacija in robotizacija izjemna priložnost, da se vključijo v inovativne in tehnološke procese, kjer so v preteklosti prevladovali moški. Naša vizija je ustvariti delovno okolje, ki omogoča napredek in razvoj vseh zaposlenih ter ponuja priložnosti, ki so bolj prilagojene potrebam ljudi in njihovemu napredovanju,« je povedal Medved in dodal, da je njihovo podjetje soustanovitelj Fakultete za polimere, s katero aktivno sodelujejo in podpirajo študente ne glede na spol. Omogočajo jim prakso, pisanje nalog in diplom ter zaposlitev. Nedavno so med njimi zaposlili tudi diplomantko, ki bo svojo karierno pot nadaljevala pri njih. Zavedajo se pomena spodbujanja mladih k izbiri kariere v znanosti, tehnologiji, inženirstvu in matematiki (STEM), zato si prizadevajo ustvarjati priložnosti za razvoj talentov, ki bodo oblikovali prihodnost teh panog. 

Priporočamo