Kadroviki nenehno iščejo inovativne načine za krepitev timske povezanosti in razvoj zaposlenih. Delavnice s konji so ena takšnih metod. Konji so namreč učitelji odnosov, voditeljstva in umirjanja, pravi Željka Modrej, strokovnjakinja za organizacijsko kulturo. V čredi so izjemno povezani in usklajeni. Ko ena žival zazna nevarnost ali spremembo okolja, se celotna čreda hitro odzove, da bi zaščitila svojo varnost. Ta skupinska usklajenost pomeni, da je prilagodljivost močno odvisna od tega, kako usklajena in povezana je čreda. "Vse to se lepo preslikava tudi v poslovni svet: uspešna podjetja so tista, ki razvijajo močne, povezane ekipe, pripravljene na hitro prilagajanje spremembam." Metka Demšar Goljevšček, strokovna vodja zavoda Nazaj na konja, pedagoginja in sociologinja, dodaja, da so konji tudi mojstri prepoznavanja neverbalne komunikacije drugih živih bitij, tudi ljudi. V trenutku nas »preberejo«. Začutijo naše namere, našo samozavest, pa tudi morebitne pomisleke in strahove ter našo notranjo energijo. Vselej se odzovejo zelo pristno, saj naših dejanj ne analizirajo racionalno in nas ne ocenjujejo, temveč preprosto reagirajo na energijo, ki jo nosimo.

Ko se zgodi aha moment

"Ob konju mnogi ljudje doživijo močne čustvene preboje, saj se pogosto sprostijo prav zatirana čustva. Pogosto se zgodi, da šele ob konju zaznavamo napetosti v lastnem telesu, ki so povezane z zatrtimi čustvi, kot so strah, jeza ali žalost. Solze, smeh ali globok občutek umirjenosti so pogosti odzivi, ki kažejo na globlje povezovanje s seboj in nezavedno predelovanje lastnih vzorcev v odnosih. Tako prihaja do spontanih uvidov in spoznanj o lastnem vedenju.Na primer: če dvomimo vase in se negotovo sprašujemo, ali bomo kos nekemu izzivu, bo konj to zaznal, se »skril« in umikal, dokler mu ne ponudimo pravega pristopa."

Pri interakciji s konjem se ne moremo skriti za besedami – štejejo naša dejanja in čustva.

Modrejeva in Demšar Goljevščekova skupaj izvaja tudi poslovne delavnice za Planet GV. Pravita, da se je odvilo že nešteto situacij z najrazličnejšimi spoznanji. "Zelo pogosto opažamo, da se vodstvena ekipa podjetja sooča s pomanjkanjem zaupanja in neusklajeno komunikacijo, kar povzroča konflikte in posledično upad produktivnosti," pravita. Udeleženci na delavnicah morajo konja voditi brez fizičnega stika. "Srva so neuspešno tekmovali za nadzor, zaradi česar jih konj ni upošteval. Ko so se začeli med seboj poslušati, uskladili svojo energijo in jasno določili vloge, je konj spontano sledil skupini. To jim je dalo močan »aha« trenutek, saj so spoznali, da morajo tudi v podjetju delovati bolj povezano in premišljeno. Po delavnici so izboljšali strukturo sestankov, okrepili medsebojno zaupanje in učinkoviteje razdelili vodstvene vloge.

Nikoga ne morete prisiliti v sodelovanje

Željka Modrej opaža da kadar so člani tima preveč osredotočeni na izpolnjevanje nalog in zanemarijo potrebo po povezovanju, konj pogosto zazna odsotnost povezave med posamezniki. "V takšnih situacijah običajno začne bežati ali se, na primer, umakne oviri, ki bi jo moral preseči. Eden izmed pogostih primerov, ki se pojavljajo na delavnicah s konji, je, da udeleženci poskušajo konja »prisiliti« v sodelovanje, ne da bi pred tem vzpostavili zaupanje. Konj bo na to reagiral z umikom ali blokado, kar udeležencem pomaga razumeti, da mora biti komunikacija usmerjena v povezovanje in zaupanje, ne pa v prevlado ali prisilo." Takšna izkušnja omogoči udeležencem, da se naučijo, kako pomembno je ravnovesje med odločenostjo in spoštovanjem osebnih meja drugih, kar je ključno za učinkovito timsko delo. Zelo dragoceno spoznanje je, da se pri interakciji s konjem ne moremo skriti za besedami – štejejo naša dejanja in čustva. To povečuje zavedanje o pomenu avtentičnosti in iskrenosti v komunikaciji. 

Priporočamo