»Cilj podjetja ni maksimizacija dobička, temveč trajnostno poslovanje, ki zaposlenim zagotavlja stabilna delovna mesta, socialno varnost in občutek pripadnosti,« pravi Andreja Fortag, direktorica podjetja Skaza IP, finalista v izboru Zlata nit 2024, ki že 18 let meri kakovost odnosov in njihov prispevek k poslovnemu uspehu. Podjetje je bilo ustanovljeno septembra 2013. Kot invalidsko podjetje se osredotoča na izdelavo plastičnih izdelkov, predvsem za pohištveno in elektroindustrijo, pri čemer največ sodeluje s podjetjem Plastika Skaza, od katerega ima v najemu tudi proizvodne prostore.

Največja pridobitev lani: avtomatizacija folirnega stroja

Sodelavci – približno polovica je takih, ki imajo priznan status invalida – sodelujejo v proizvodnem procesu na delovnih mestih operater in pripravljalec proizvodnje. »Naši zaposleni z invalidskim statusom opravljajo različna dela, ki so prilagojena njihovim sposobnostim in potrebam. To v praksi pomeni, da skrbno analiziramo posamezne delovne naloge in jih prilagodimo. Poleg prilagojene norme prilagajamo ergonomijo delovnih mest: sodelavci imajo na delovnih mestih dvižne mize, ergonomske stole ter različne vozičke za prenos oziroma prevoz izdelkov,« pojasnita direktorica Andreja Fortag in vodja kadrovske službe Aleksandra Logar. Posebno pozornost so namenili avtomatizaciji in robotizaciji, saj je v preteklosti na teh delovnih mestih šlo za enostavna ročna dela. Ponosni so, da so lani uredili avtomatizacijo folirnega stroja. Sodelavci zdaj le vstavijo izdelek v stroj, preostale operacije na stroju pa potekajo avtomatizirano. Ob tem si lahko prilagodijo delo in ga izvajajo sede, polsede ali stoje. »Leta 2024 smo med drugim avtomatizirali še dve napravi oziroma stroja, ki sta zahtevala moč rok. Ker je zdaj ta proces avtomatiziran, je naloga sodelavca le ta, da pravilno vstavi izdelek v napravo, kjer avtomatiziran proces opravi težje delo – odtis matic v izdelek oziroma vstavitev pipice v izdelek.«

Andreja Fortag, direktorica Skaza IP

Srečujemo se tudi s pomanjkanjem kadrov, zato je nujno vlaganje v ohranjanje obstoječih zaposlenih z dobrimi delovnimi pogoji, kar se sklada z načeli invalidskih podjetij, pove Andreja Fortag iz Skaza IP

Tim sestavlja 21 oseb, od tega 13 oseb z invalidnostjo. Sodelavci, ki imajo priznan status invalida, sodelujejo v proizvodnem procesu na delovnih mestih operater in pripravljalec proizvodnje.

Ergonomija v ospredju

Tudi za leto 2025 imajo smele načrte. Eden največjih projektov s področja ergonomije in prilagajanja delovnih mest je postavitev tekočega traku, ki z več različnih delovnih mest (strojev) transportira izdelke na eno mesto. »S tem se olajša delo in dviguje učinkovitost, saj bo sodelavec z enega mesta pregledoval izdelke in ne bo potrebna hoja med stroji. Nadaljnja izboljšava bo potekala tudi z namestitvijo robota, ki bo namesto zaposlenega opravljal odščip odliva na izdelku. S tem se zmanjšuje tudi možnost poškodb pri delu, saj bo operacijo odščipa opravljal robot. Naloga zaposlenega bo nadzor in kakovostni pregled pred odpremo,« pojasnijo.

Vselej iščejo ravnotežje

Osredotočajo se na izdelavo plastičnih komponent za različne industrije, kar v Plastiki IP pomeni tudi delo na strojih, manipulacijo s surovinami in ponavljajoče se gibe, kar zahteva posebno pozornost pri ergonomiji delovnih mest in varnosti pri delu. »Kot vsa preostala podjetja iz te panoge skrbimo za tehnično usposobljenost sodelavcev. Srečujemo se tudi s pomanjkanjem kadrov, zato je nujno vlaganje v ohranjanje obstoječih zaposlenih z dobrimi delovnimi pogoji, kar se sklada z načeli invalidskih podjetij. Pri tem dvigujemo okoljsko ozaveščenost, saj naraščajo zahteve po reciklaži in trajnostni proizvodnji, kar vpliva tudi na zaposlene, ki se morajo prilagoditi novim postopkom in standardom.«

Aleksandra Logar, vodja kadrovske službe, Plastika IP

Odstopljena sredstva namenjamo za subvencioniranje plač zaposlenih invalidov ter za ureditev delovnih mest invalidov. Tako smo leta 2024 investirali v folirno napravo, ki je močno izboljšala argonomijo delovnih mest, saj smo s tem močno zmanjšali obremenitev ramen in zapestij pri delu, hkrati pa močno povečali učinkovitost dela, meni Aleksandra Logar iz Plastika IP

V invalidskem podjetju je ključno najti ravnovesje med učinkovitostjo in odnosi. »Še posebno pomembno je, da se učinkovitost gradi na temeljih dobrih odnosov, zaupanja in podpore. Če zaposleni čutijo pripadnost in razumevanje, bodo bolj motivirani in produktivni, kar dolgoročno prispeva k stabilni in trajnostni učinkovitosti,« pojasnita Andreja Fortag in Aleksandra Logar. 

Kakšna je povezava med Plastiko Skaza in Skazo IP?

Podjetji sta tesno poslovno povezani, saj večino prihodkov družba Skaza IP ustvari ravno z družbo Plastika Skaza. Prednost sodelovanja Skaze IP družbi Plastika Skaza prinese določene ugodnosti, saj omogoča nadomestno izpolnjevanje kvote za zaposlovanje invalidov.

Poleg tega s sodelovanjem prispevajo k bolj vključujoči družbi in je to tudi del strategije družbene odgovornosti podjetja Plastika Skaza.

Zaposleni v Skazi IP in Plastiki Skaza so deležni enakih ugodnosti in obravnave. Vsi zaposleni so včlanjeni v Športno-kulturno društvo Skaza. Poleg tega skupaj sodelujejo tudi pri izboru naj sodelavca in naj vodje, na kar so še posebno ponosni. Lani je bil namreč za naj sodelavca izbran Bojan Mežnar, sicer zaposlen v Plastiki Skaza.

Priporočamo